Köregyenlet, egyenes egyenlet feladat. Milyen módon kell elkezdeni az alábbi feladatot?


Ird fel az x^2+y^2=169 körnek az 5x+12y-11=0 egyenessel párhuzamos érintői!


Hogy kell az ilyen feladatot megoldani? Nem kell a megoldása csak a számolási módszer.

Előre is köszönöm a választ.


2015. máj. 11. 19:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Azt be tudod látni, hogy az 5*x + 12*y – 11 = 0 egyenessel párhuzamos egyenesnek az egyenlete

5*x + 12*y + c = 0?


Mert akkor csak annyi a dolgot, hogy keress egy olyan c-t, hogy az

5*x + 12*y + c = 0,

x^2 + y^2 = 169

egyenletrendszernek csak 1 megoldása legyen.


Másik megoldás lehet, hogy elemi geometriából tudjuk, hogy a kör érintője merőleges az érintési pontba húzott sugárra. Tehát csinálhatod azt is, hogy

1. felírod az egyenes egyenletét, ami átmegy a kör középpontján, és merőleges az eredeti egyenesre,

2. megnézed, hogy ez hol metszi a kört, ezek lesznek az érintési pontok,

3. felírod az érintési pontokon áthaladó, az eredetivel párhuzamos egyenesek egyenletét.


Meg biztos van még más megoldás is. Válaszd azt, amelyiket jobban érted. (Ugye a paraméteres egyenletes, és az elemi geometriai.)

2015. máj. 11. 20:03
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladat megoldása:

[link]

2015. máj. 11. 20:08
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2015. máj. 11. 20:52