Analízis g' * g^n féle képlet megoldása (Többi lent)?


[link]

Itt egy kép a feladatról és azt szeretném kérdezni, hogy ezt a feladatot úgy kell megoldani, hogy az 1/x elé és az integrál jel elé 1/2-t írok?

Mert ugyebár 1/x nem a deriváltja 2lnx-nek.

Utána tudom mit kell tenni, csak ezzel nem vagyok tisztában.


A válaszokat előre is köszönöm!



2015. máj. 9. 16:25
 1/5 bongolo ***** válasza:
Rögtön az elején nem érdemes a konstansokkal foglalkozni, annyi csak a lényeg, hogy egy konstanstól eltekintve a derivált van ott. Úgyis bejön másik konstans szorzó a hatványkitevőből is... Szóval felírod a nagyjábóli primitív függvényt [ami most (2lnx)^(4/3) ugye], aztán azt deriválod. Akkor jön ki, hogy mi lesz a konstans szorzó (nem 2), azzal kell majd ezt a trükköt csinálni, amit mondtál. Szóval igen, azt kell tenni, de nem 2 és 1/2, hanem másik konstans.
2015. máj. 9. 17:04
 2/5 A kérdező kommentje:
Bocs, de nem egészen értem, a (2lnx)^(4/3) résznél elveszítettem a fonalat. :D Felírom az alapot, az int( 1/x * (2lnx)^1/3)-at utána integráljam rendesen ez szerint: [link] úgy hogy nem rakom egyik elé sem az 1/2 konstanst? Lennél szíves egy példát írni? Abból jobban megérteném. :) Előre is köszönöm!
2015. máj. 9. 18:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Azt hiszem megértettem. :D Így gondoltad? [link]
2015. máj. 9. 20:49
 4/5 bongolo ***** válasza:

Nem így értettem, de persze így se rossz. Így kétszer kell konstanst korrigálni.


Így gondoltam:

Ha a konstansoktól eltekintünk, akkor a (2lnx)^(4/3) függvény deriváltja nagyon hasonlít az integrálandó függvényre. (Az ötlet persze abból jön, hogy g'*g^n alakú az integrálandó fv. ahol g=2lnx, a g' pedig egy konstanstól eltekintve pont a deriváltja, de a konstans nem izgalmas. A nagyjábóli primitív fv. g^(n+1) lesz, ami (2lnx)^(4/3).)


Most jön a konstans korrekció: Deriváljuk le ezt a függvényt:

[(2lnx)^(4/3)]' = 4/3*(2lnx)^(1/3) * 2*1/x

= 8/3 * 1/x * (2lnx)^(1/3)

Vagyis a 8/3 szorosa jött ki, tehát az igaz primitív fv a nagyjábóli 3/8 szorosa lesz:


int 1/x * (2lnx)^(1/3) dx = 3/8 * (2lnx)^(4/3) + C


Jobb szeretem így csinálni, mert a deriválással egyben ellenőrzöm is, hogy nem rontottam el, amikor fejben kitaláltam g-t.

2015. máj. 9. 23:10
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. máj. 10. 16:39