Valaki segítsen megoldani! Keveréses feladat! A tengervíz sótartalma 5%. A levesek sótartalma általában 2%. Halászlét akarunk főzni úgy hogy a tiszta vízhez tengervizet öntünk. Mennyi tengervízre van szükség 3 liter tiszta víz sózásához?


2015. máj. 7. 21:30
 1/4 anonim ***** válasza:

3 liter * 2% = x liter * 5% , azaz a megoldás 6/5 liter, vagyis 1,2 liter.


A megoldás csak matematikailag helyes, ugyanis a tengervízben egyéb sók is vannak és keserű lenne az így főzött leves.

2015. máj. 7. 21:39
 2/4 anonim ***** válasza:

van ennél kevesebb kreativitást igénylő módszer is


m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3


3000g*0+m2*5=(3000+m2)*2

2015. máj. 7. 21:45
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2015. máj. 7. 21:50
 4/4 anonim válasza:

3 liter tiszta víz-> 0% sótartalom

× liter sósvíz-> 5% sítartalom

Magyarán a leves 3+x liter és 2% a sótartalma.


Egyenletet százalék számítás alapján tuduk írni:


3×0+x×0,05=(3+x)×0,02

0,005x=0,06+0,02x

0,03x=0,06

x=2


A tengervízből 2 literre van szükség.

2022. máj. 15. 10:59