Hogyan vonok ki két abszolútértékes függvényt?


ez lenne a feladat:

|2x+6| - |2-x|

Hogyan kell megoldani? És ilyenkor jön az a ha egyenlő vagy nem egyenlő?

Köszönöm a válaszokat!



2015. máj. 3. 17:59
 1/5 bongolo ***** válasza:

Az első -3-nál lesz nulla, a második 2-nél. Ezért erre a három tartományra kell osztani a megoldást:


1) x < -3

Ekkor mindkettő negatív. Az abszolút érték az ellentettjüket veszi, vagyis meg kell szorozni -1-gyel:


(-2x-6) - (-2+x)

= -3x - 4


2) -3 ≤ x < 2

Ekkor csak a második negatív, azt kell csak -1-gyel szorozni, amikor átírjuk az abszolútérték jelet sima zárójelre:

(2x+6) - (-2+x)

= x + 8


3) x ≥ 2

Ekkor egyik sem negatív:

(2x+6) - (2-x)

= 3x + 4


Ha mindez egy egyenlet része volt, akkor mind a három tartományban meg kell oldani az egyenletet, aztán a megoldásokat le kell szűkíteni az adott tartományra. Ha egy megoldás kívül esne az aktuális tartományon, akkor az kiesik.

2015. máj. 3. 18:14
 2/5 A kérdező kommentje:
Sajnos a függvények közül erről az abszolútértékesről amikor így ki kell vonni vagy összeadni fogalmam nincs mit kezdjek vele, még így se hogy leírtad:S mert ezek közül melyiket ábrázoljam? de beírtam geogebrába is ezt a feladatot (a programba) de nem sima abszolútértékes függvényt ábrázolt. Szóval még mindig nem tudom mit csináljak vele, bocsi ha full hülyének nézel:S
2015. máj. 3. 18:24
 3/5 anonim ***** válasza:

A GeoGebra ugyanazt rajzolja ki, amit Bongoló válaszolt.(az első esetet ugyan elírta):

[link]

Megérteni meg nem tudjuk helyetted.

2015. máj. 3. 19:02
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2015. máj. 3. 19:16
 5/5 bongolo ***** válasza:

Brrr, mindegyiket elrontottam... nem jól írtam, hogy mikor melyik negatív.


> ezek közül melyiket ábrázoljam?

Mind a hármat külön-külön ábrázolni kell. Ahogy #3 csinálta.

Valószínű azokat a V alakú abszolút-érték ábrákat keresnéd. Hát amikor darabonként csináljuk, akkor azok nincsenek. Minden tartományban egy-egy egyenes lesz.


Megpróbálok most jobban figyelni; ez a három tartomány:


1) x < -3

Hogy ne kerüld el azt a hibát, amit én csináltam, érdemes kipróbálni, hogy mi negatív és mi pozitív. Egy olyan x-szel kell kipróbálni, ami az adott tartományba esik. Most mondjuk -4 jó lesz.

első: 2·(-4)+6 = -2, negatív

második: 2-(-4) = 6, pozitív.

A tartomány összes x-ével ugyanilyen lesz az előjel, és most az a fontos. Az előjel szerint kell kitalálni, hogy mit kell csinálni az absz.érték belsejében lévő kifejezéssel.


Most csak az első negatív, ezért az absz.érték az elsőt megnegálja, a másodikat nem.

(-2x-6) - (2-x)

= -x - 8


2) -3 ≤ x < 2

Most mondjuk x=0-val lehet megnézni:

első: 6, pozitív

második: 2, pozitív


Az absz. érték mindkettőt békén hagyja.

(2x+6) - (2-x)

= 3x + 4


3) x ≥ 2

Nézzük mondjuk x=3-nál

első: 2·3+6 = 12, pozitív

második: 2-3 = -1, negatív


Az absz. érték a másodikat negálja meg:(2x+6) - (2-x)

(2x+6) - (-2+x)

= x + 8

2015. máj. 3. 23:42