Mekkora szöggel kell a terkcset elforgatni, hogy a maximális forgatónyomaták felét kapjuk?

Feladat adatai: Egy 50 menetes,12cm2 területű magnetométerbe 0,4 A árameősségű áram van. Egy mágneses mezőbe 6*10-5 N*m (10 a minusz ötödiken) maximális forgatónyomaték hat a magnetométerre. A megoldás 60 fok, de nem értem hogy jön ki..
2015. máj. 2. 23:18
 1/2 bongolo ***** válasza:

Röviden azért, mert

sin(90°-60°) = sin(30°) = 1/2


Hosszan:

A forgatónyomaték n menetes tekercs esetén:

M = n·I·A × B

Ebben a képletbe M, A és B vektorok, az × a keresztszorzatot jelenti. Ez akkor maximális, ha az A (felület) és a B (mágneses indukció) vektorok merőlegesek egymásra, ami azt jelenti, hogy a mágneses erővonalak párhuzamosak a menetek síkjával (hisz a felület vektora merőleges a felület síkjára).

Képlettel:

A×B = |A|·|B|·sin α

ami α=90°-nál maximális (amikor a két vektor merőleges egymásra). Ekkor az értéke |A|·|B|


Ha a 90 fokhoz képest elforgatjuk β-val, akkor |A|·|B|·sin(90°-β) lesz az értéke (meg persze még n·I-vel is szorozva van, de azok nem vektorok, ezért azt a keresztszorzat nem befolyásolja). Ez lesz az eredeti fele:

sin(90°-β) = 1/2 = sin(30°)

β = 60°


A menetszám, áramerősség, egyéb adatok nem is voltak érdekesek...

2015. máj. 3. 10:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél :)!
2015. máj. 3. 12:16