Hogy kell vektort 90 fokkal elforgatni?


Nem igazán értem a dolgot.

Tegyük fel, hogy van egy vektorom (2,3).

Azaz az origotól indul ki és az x tengely 2-es, y tengely 3-as pontjára mutat (azaz a (2,3) koordinátára).

Eddig értem a dolgot, azt nem értem, hogy hogy kell nézni, hogy mekkora szöget zár be. Melyik oldalról? Az x tengelyhez képest?


És hogy kell 90 fokkal elforgatni?

Mit jelent, hogy +90 fok és -90 fok? A plusz balra vagy jobbra forgatást jelent az eredeti vektortól?


Lécci segítsetek, ha tudtok, nekem nagyon zavaros ez az egész.


Előre is köszönöm a segítséget!:)


2011. szept. 23. 17:03
 1/5 BKRS ***** válasza:
100%

(-3,2) illetve (3,-2) lesz a 90 fokos elforgatott.

Megcsereled a koordinatakat es az egyiket megszorzod -1-gyel.

Kepzeld el, rajzold le, nezd meg mik az egyes vektorok x es y tengellyel bezart szogei, es ezek kozul a szogekk kozul (3 vektor az osszesen 6db zog), melyek egyenloek, melyek egeszitik ki egymast 90 fokra.

2011. szept. 23. 17:10
 2/5 BKRS ***** válasza:
100%

Erdemes azt is megjegyezni, hogy ket vektor meroleges, ha a skalaris szorzatuk 0. Ez egy jo modszer arra, hogy ellenorizd ket vektor meroleges-e. A skalaris szorzatot tobbfele modon lehet szamolni, az egyik az,hogy a megfelelo koordinatakat osszeszorzod es a szorzatokat osszeadod.


Ebben az esetben (x,y)*(2,3)=2x+3y=0


Nyilvan rengeteg ilyen vektor van, de csak kettonek lesz ugyanakkora a hossza mint amit forgatsz.


Pl ha az a kerdes, hogy a terben a (2,1,3) es a (-2,1,1) vektorok merolegesek-e egymasra, akkor

2*(-2) + 1*1 + 3*1 = 0, tehat merolegesek.

2011. szept. 23. 17:16
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, szuperül elmagyaráztad!:)
2011. szept. 23. 17:33
 4/5 kislewis válasza:
Már ne is haragudj,de te magad is azt írtad,hogy megcseréljük a koordinátákat és megszorozzuk -1-gyel.De te nem cserélted meg.
2015. jan. 21. 14:34
 5/5 anonim válasza:
Naggyon meccserétte, nem is kicsitt, rohattú meccserétte.
2021. febr. 4. 19:27