Variációnál mit jelent, hogy számít a sorrend vagy nem számít?
Ha számít a sorrend, azt nevezzük variációnak, ha nem számít, azt kombinációnak. De ezt én is csak megnéztem most, sose bírom megjegyezni ezeket a neveket.
Ahol számít a sorrend (bárminek is nevezzük):
Mondjuk az, hogy hányféleképpen állhat fel a dobogóra egy verseny első három helyezettje. Mondjuk van 10 versenyző, amiből 3 végezhet az első 3 helyen. A lehetőségek száma: Első lehet 10, második 9, harmadik 8, tehát 10·9·8. Máshogy írva 10!/(10-3)!
Ahol nem számít a sorrend:
Mondjuk van 10 fiú az osztályban, akiből a tanár kiválaszt hármat ara, hogy mondjuk átrendezzék a termet. Ilyenkor a tanár sorban mondja a neveket, de végül mindegy, hogy mi volt a sorrend, csak az számít, hogy melyik 3 gyerek az.
Amíg a tanár kihívja őket sorban, addig ugyanaz a lehetőségek száma, mint az előbb, 10!/(10-3)!. Viszont a 3 gyerek sorrendje nem számít, tehát kevesebb lehetőség van. Osztani kell az előző számot 3!-sal, a gyerekek lehetséges sorrendjeivel (permutációival). Vagyis a lehetőségek száma 10! / [3! · (10-3)!]
Ez az utóbbi talán a leggyakoribb kombinatorikai dolog (amikor ki kell választani n dolog közül k darabot és nem számít a sorrend), ezért erre érdemes egy jóval egyszerűbb jelölést bevezetni: ez lett az (n alatt a k). Hogy miért pont így jelölik? Ez jutott valaki eszébe...
(90 alatt 5): Ez a lottózáskor a lehetőségek száma. 90 számból választunk ki 5-öt. Amikor húzzák a számokat, akkor persze valamilyen sorrendben húzzák ki őket,. de aztán nagyság szerint sorbarakják, vagyis nem számított az eredeti sorrend,.
Ez már bonyolultabb, 2013-as érettségi, nem értem a megoldást, miért 480?
Egy élelmiszerbolt vezetője az árufeltöltőt azzal bízta meg, hogy a bejárat melletti alsó polcon lévő
6 rekeszt töltse fel a következő árucikkekkel: rizs, cukor, liszt, só, búzadara és zsemlemorzsa. A vezető
figyelmeztette az árufeltöltőt, hogy minden rekeszbe egyféle árut tegyen, továbbá, hogy a búzadara és a
zsemlemorzsa ne kerüljön egymás melletti rekeszbe, mert az új csomagolásuk nagyon hasonló, ezért könnyen összekeverhetők. Egyébként a hatféle árut bármilyen sorrendben kirakhatja.
a) Hányféle sorrendben rendezhette el az árufeltöltő ezt a hatféle árut?
A mgeoldókulcs alapján se értem, mit hogyan számoltak..
Ez már bonyolultabb, nem simán valamelyik a tanult alapdolgok közül, hanem jobban meg kell gondolni.
Ha nem lenne semmilyen kikötés, akkor egyszerű lenne, 6! féle sorrendben lehet lerakni a 6 cikket. (Ez volt a permutáció, de mindegy is, mi a neve. Az első fakkba 6-féle kerülhet, a másodikba már csak 5, stb, vagyis 6·5·4·3·2·1, vagyis 6!). Ami 720.
Viszont b meg zs nem kerülhet egymás mell. Se úgy, hogy b-zs, se úgy, hogy zs-b. Erre már nincs képlet, más dolgokból kell összerakni: Az előbb kiszámolt 720-ból le kellene vonni azokat a lehetőségeket, amikor b-zs egymás mellett van. Gondolatban ragasszuk össze őket. Ekkor van 5-féle árucikk (r,c,l,s,bzs), amit 5 helyre kell elrendezni (az egyik rekesz persze dupla... az, ahová a bzs került.). Ez 5! lehetőség.
Nem lehet zs-b sem, ragasszuk össze úgy is. Azt az 5 cikket is 5! sorrendben lehet berakni 5 rekeszbe. Azt is le kell vonni a 720-ból.
Vagyis azon sorrendek száma, amikor nincs se b-zs, se zs-b egymás mellett, az 6! - 2·5! = 720 - 2·120 = 480.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!