2015. ápr. 30. 23:09
1/1 bongolo válasza:
A síkkondenzátor kapacitása C = ε·A/d, vagyis a távolsággal (d) osztani kell. Ha nagyobb a távolság, kisebb a kapacitás.
A feladat szerint egy szigetelővel távolítjuk a lemezeket. A szigetelő miatt a töltésekkel nem történik semmi, csak a lemezek távolsága nő.
- A töltés változatlan, mert szigetelővel érünk hozzá
- A kapacitás csökken, mert a lemezek távolsága nő
- A feszültség nő, hisz C=Q/U → U = Q/C, ahol Q változatlan, C pedig csökken
- A térerősség: E = U/d, ahol U nő, d is nő, ezért E változatlan. [Levezetve: E = (Q/C)/d = (Q·d/(εA))/d = Q/(εA) ]
- Az energia: W = 1/2·Q·U, nő. (Munkát végzünk miközben távolítjuk a lemezeket.)