Mondhatjuk-e egy adott kondenzátorról, hogy amikor nagyobb feszültséget kapcsolunk rá, akkor a) nagyobb a kapacitása; b) kisebb a kapacitása; c) nagyobb a töltésmennyisége?

2015. ápr. 30. 19:05
 1/3 bongolo ***** válasza:

A kapacitás és a feszültség független dolgok. Mármint a kapacitás egy adott kondenzátor esetében állandó. Tehát az első kettőre nem a válasz.

A harmadikhoz ez a képlet kell:

C = Q/U

Ebből találd ki a harmadikat. Nem nehéz. A képletet meg tanuld meg.

2015. ápr. 30. 22:07
 2/3 A kérdező kommentje:
a 3. igen, de nem értem miért meg a többit sem
2015. máj. 1. 21:49
 3/3 bongolo ***** válasza:

A kondenzátor kapacitása csak attól függ, hogy mekkora a mérete, milyen közel vannak egymáshoz a lemezei, meg milyen szigetelő van a lemezek között. Nem függ attól, hogy mennyi töltést viszel oda, vagy mekkora feszültség mérhető a lemezei között.


Ha ráraksz valahogy néhány millió elektront egy kondenzátorra, akkor egy adott feszültséget lehet mérni. Ha dupla annyi elektront raksz rá, akkor dupla akkora lesz a feszültség. A kondenzátor viszont ugyanaz marad, nem megy össze, nem kerülnek a lemezei közelebb, stb., tehát az adatai (amit valamiért kapacitásnak neveznek) nem változnak meg.


Köznyelvben a "kapacitás" olyasmit jelent, hogy mennyit lehet belerakni valamibe. A kondenzátornál ez nem valami jó elnevezés, mert lehet rá több töltést is vinni, csak éppen nagyobb feszültség kell hozzá. Olyan értelemben "kapacitás", hogy ha ugyanazt a feszültséget használjuk, akkor a nagyobb kapacitású kondenzátoron több töltés lesz.


Egy közepesen nagy kondenzátor kapacitása mondjuk 1 µF, vagyis egy milliomod farad. Ez azt jelenti, hogy ha 1 µC töltést viszünk rá (ez nagyjából hatmilliószor millió darab elektron), akkor 1 volt feszültség lesz a lemezek között. Ezt mutatja a képlet: C = Q/U vagyis 1 µF = 1 µC / 1 V


Ha mondjuk 1 V feszültséget kapcsolunk egy 1 nF kapacitású (nem túl nagy) kondenzátorra, akkor kis ideig folyik az áram, vagyis töltések vándorolnak a lemezekre, és amikor ez a töltésmennyiség eléri az 1 nC (nanocoulomb)-ot, akkor már nem megy több töltés. Ha viszont ugyanezt az 1 voltot egy ezerszer akkora, vagyis 1 µF (közepes) kondenzátorra kapcsoljuk, akkor ezerszer több töltés fog rááramlani összesen.


Érted?

2015. máj. 1. 23:39