Valaki tud ebben a feladatban segíteni?

Egy matematika versenyen 3 feladatot tűztek ki. A 30 induló közül az első feladatot 19-en a másodikat 15-en a harmadikat 18-an oldották meg hibátlanul. Az első és második feladatra 7, a második és harmadik feladatra 10, az első és harmadik feladatra 9 tanuló adott helyes megoldást. Mindhárom feladat megoldása 3 diáknak sikerült. Hányan nem tudtak egyetlen feladatot sem megoldani?
2015. ápr. 26. 16:31
 1/1 bongolo ***** válasza:

Rajzolj fel 3 egymást metsző karikát. Elnevezem őket a,b,c-nek, hogy tudjak róluk beszélni, de nem muszáj elnevezni.

A közepére írd be a 3-at, annyian oldották meg mindhármat. Ezt a közepét abc-nek hívom, mert mindhárom körnek része.

Az ab terület (része az abc is!) az, akik megoldották az első és második feladatot is. Ők 7-en vannak. Abból 3 van az abc-ben, vagyis az ab azon részére, amiben nincs az abc, oda kell írni 4-et.

Hasonlóképpen a bc terület abc-n kívüli részére kell írni azokat, akik csak a 2. és 3. feladatot oldották meg, ők 10-3 = 7-en vannak.

Az ac-hez pedig 9-3 = 6-ot.

Az 'a' karikának abba a részébe, ahol még nincs szám, azokat kell í√ni, akik csak az első példát oldották meg, Tudjuk, hogy az elsőt 19-en oldották meg, de ebben benne vannak azok is, akik megoldották a másodikat is, vagy a harmadikat is, vagy mindhármat. Vagyis a 19-ből ki kell vonni azokat a számokat, amiket már beleírtál a karika különböző részeibe, vagyis a maradék ennyi lesz: 19 - (4 + 3 + 6) = 6

Hasonlóképpen kell kiszámolni a 'b', aztán a 'c' karika fennmaradó részébe írandó számot is. Csináld végig.


Ami így kijön, annyi ember lesz az, aki az adott feladatot vagy feladatokat hibátlanul megoldotta. Ezek összege lesz az, aki legalább egyet megoldott. A maradék a kérdés. Remélem, menni fog.

2015. ápr. 26. 20:12