Sziasztok.

Egy függvényt úgy adunk meg, hogy 2x+b pl. Órán felírtuk, hogy a b-t hogyan kell kiszámolni de nem értettem. Valaki le tudná írni nekem légyszi?



2015. ápr. 26. 12:52
 1/8 anonim ***** válasza:

hát ha megmondod miről szól a függvény akkor segítek


ha mondjuk ez egy egyenes, akkor arra vannak kritériumok, vagy két pont vagy egy pont és egy normálvektora vagy irányvektora vagy iránytangense

2015. ápr. 26. 12:59
 2/8 anonim ***** válasza:

Vegyük fordítva:


legyen adott a 2x+3 függvény. Ennek az értékét egy x pontban úgy számolod ki, hogy x helyére beírod az x értéklét, és elvégzed a műveleteket, például ha x=5, akkor a függvény értéke 2*5+3=13. Ezt természetesen akármelyik x-szel el lehet játszani.


Ennek a fordítottját kell csinálnunk; ha adott egy függvény képe, akkor tudjuk, hogy melyik pontban mennyi az értéke. Tehát ha 2x+b függvényünk van, akkor megnézzük, hogy például x=3 esetén mennyi a függvény értéke. Ha ez megvan, akkor felírhatunk egy egyenletet; tegyük fel, hogy x=3 esetén a függvény értéke 10, ekkor ezt írhatjuk fel:


2*3+b=10, innen egyszerű egyenletrendezéssel kapjuk, hogy b=4, tehát a keresett függvény a 2x+4.


Ezt a gondolatmenetet egyszerűsíthetjük; ha x helyére 0-t írunk, akkor b=függvényérték-et kapjuk. Esetünkben a 2x+4 függvényt kaptuk; ha ennek a képe lenne meg, akkor x=0 esetén 2*0+b=4 egyenletet írhatnánk fel, vagyis b=4-et kapnánk, így túl sokat nem kellene számolnunk. Azt is láthatjuk, hogy abban a pontban metszi az y-tengelyt a függvény, ezért általánosságban elmondhatjuk, hogy az ax+b alakú lineáris függvény b-nél metszi az y-tengelyt.


Magyarán szólva: csak azt kell megnézni, hogy a függvény hol találkozik az y-tengellyel, és leolvasni azt a számot; ez lesz b értéke.

2015. ápr. 26. 13:05
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

2. Így már értem köszi. :) De van olyan függvény ahol ez a megoldás nem működik? Mert mi ezt írtuk fel:

Meg volt adva egy pont: B(1;1) és a meredekség -1/2 volt és ezekből úgy számoltuk ki a b-t, hogy: 1=-1/2*1+b és rendeztük az egyenletet így 1,5 jött ki.

Ennél kipróbáltam ahogy te írtad és úgy is kijön az 1,5 szóval ha ez mindegyiknél működik inkább ezt használom, egyszerűbbnek tűnik. :)

2015. ápr. 26. 23:23
 4/8 anonim ***** válasza:

Amit leírtál, az tökéletesen megegyezik azzal, amit leírtam, tehát órán is ugyanígy tanultátok (csak gondolom a tanár nem részletezte);


A B(1;1) pont azt jelenti, hogy a függvény értéke x=1 esetén 1. A meredekség -1/2, ez az, amivel x-et beszoroztuk.


Ha az alapján akarjuk megcsinálni, ahogy írtam, akkor ezt írjuk fel:


1=(-1/2)*1+b (a zárójel az egyértelműség miatt van), erre kijön, hogy b=3/2=1,5. Ez a módszer bármikor használható, ha adott a függvény képe (és egyértelműen leolvasható kellő adat), vagy megadnak róla egy pontot és a meredekséget (ahogy a példában is írtad).


Ez majd a későbbiekben vektorokkal fog bonyolódni (így egyszerűsödni), de akárhogy is, erre a megoldási módra szinte mindig vissza lehet vezetni.

2015. ápr. 26. 23:35
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, már csak az lenne az utolsó kérdésem, hogy ezt meg tudnád mutatni egy másik ponttal? Mert én próbáltam megoldani mással de nem értettem, hogy kell. Mondjuk B (8;2)
2015. ápr. 29. 21:45
 6/8 anonim ***** válasza:
És itt mennyi a meredekség?
2015. ápr. 29. 23:33
 7/8 A kérdező kommentje:
-5/3 az m.
2015. ápr. 30. 15:08
 8/8 anonim ***** válasza:

Akkor ezt kell felírni:


2=(-5/3)*8+b, ebből ki tudjuk számolni, hogy 46/3=b, tehát a keresett egyenes: (-5/3)*x+46/3.

2015. ápr. 30. 15:50