Segítene valaki a fizikában?


Sziasztok. Valaki tudna segíteni? Mert abszolút nem értem.

Ilyesmi példákat kéne tudni kiszámolni:

"A 4m hosszú rúd 2 végét alátámasztották. Hova kell akasztani a 900 N nagyságú erőt, hogy a jobb oldali pillérre 250 N erő hasson?"

Ezeket a rúd-akasztgatós példákat hogyan, mi módon kéne kiszámolni? Nagyon megköszönném, ha tudna valaki segíteni


Forgatónyomaték kiszámítására mi az általános képlet?


Előre is köszönöm!



2014. nov. 25. 16:17
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A bal pillér (a rúd bal vége) lesz a rúd "eleje", ezt rögzítjük.


Forgatónyomaték:

M = F * k

F: erő [newton]

k: erőkar [méter]


Mekkora a jobb pillér forgatónyomatéka?

F1 = 250 N

k1 = 4 m (a rúd hossza)

M1 = F1 * k1 = 1000 Nm (newtonméter)


Hogyan számoljuk ki a ráakasztott erő forgatónyomatékát?

F2 = 900 N

k2 = ?

M2 = F2 * k2


Mivel a rúd nem mozog, ezért a két forgatónyomatéknak meg kell egyeznie.

(Megjegyzések:

1. ha állandó sebességel forogna, akkor is egyenlőek

2. ha gyorsulna/lassulna forgás közben, akkor nem egyenlőek)


Tehát:

M1 = M2

1000 Nm = F2 * k2 = 900 N * k2

Osszunk 900 N-nal

k2 = 1000/900 m = 10/9 m = 1,1111111... m


Tehát a bal pillétről 10/9 méterre kell helyezni.

2014. nov. 25. 16:35