Segítene valaki egy érettségi feladat megoldásában?


Egy számtani sorozat első tagja 2, első hét tagjának összege 45,5.

Adja meg a sorozat hatodik tagját!


Ugye az összegképlet így szól:

Sn= n* a1+an/2



A megoldókulcsban pedig így írják fel:


45 = 7 * 2*2+(7-1)*d/2


Azt nem értem, hogy miért szorozza be az a1-et 2-vel??


2015. ápr. 22. 18:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem az nem szorzás lesz hanem összeadás, csak félrenyomtak:

45= 7*(2+an)/2 és an=a1+(n-1)d

Ezek egybevonva:

45= 7*(2+(2+(7-1)d))/2

2015. ápr. 22. 18:58
 2/2 anonim ***** válasza:

Mert ha az általad felírt összegképletbe beírjuk a(n) helyére, hogy a(1)+(n-1)*d, akkor ezt kapjuk:


S(n)=n*(a(1)+a(1)+(n-1)*d)/2=n*(2a(1)+(n-1)*d)/2.


Ezt az összegképlet használja a feladatban, mivel a(n)-et nem tudja közvetlenül kiszámolni.


Ha úgy jobban tetszik, akkor felírható egy egyenletrendszer:


S(n)=n*(a(1)+a(n))/2 }

a(n)=a(1)+(n-1)*d }


és ebből írja be.


És nem elnyomás, mert ha kibontod ezt a zárójelet, akkor a 2*2 megjelenik 2+2 formában, ami (mint tudjuk,) ugyanaz.

2015. ápr. 22. 19:27