Három, egyenként 0,5 m hosszúságú huzalból egy |_| alakú vezetőt készítünk?


Három, egyenként 0,5 m hosszúságú huzalból egy |_|

alakú vezetőt készítünk. A vezető szabad végeire

feszültségforrást kapcsolunk. A vezetőben folyó

áram erőssége ekkor 3 A. Az elektromos térerősség

nagysága a vezetőben 0,012 N/C

A vezető átmérője 5,64 mm.

a) Mekkora a vezető egy-egy oldalának ellenállása?

b) Mekkora a vezető anyagának fajlagos ellenállása?



2015. ápr. 13. 18:15
 1/2 Bellabás V. Levente ***** válasza:

1.A térerősség 0.012 N/C = 0.012 V/m , az utóbbi egység "árulkodóbb" hiszen a vezető 1m-es darabjára eső feszültséget adja meg.

2. Ha megvan a feszültség. akkor az ismert áramerősség segítségével az R= U/I alkalmazásával számítható az ellenállás.

3. Az l hosszúságú, A keresztmetszetű (terület) rhó fajlagos ellenállású vezető ellenállása: R= rhó*l/A

R-t kiszámoltad, l adott (mondjuk 0.5m , ha erre a hosszra számoltad a feszültséget és ebből az ellenállást, az a) feladatrész ezt preferálja), A-t pedig az adott átmérőből a kör területképletével szintén kiszámíthatod! Így már csak a rhó maradt ismeretlen, tehát az egyenletből meghatározható.

2015. ápr. 13. 19:16
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:))
2015. ápr. 13. 20:33