Matek feladat: egy tartály egy kúp és egy 3m sugarú félgömbből áll. mekkora a kúp magassága, ha a félgömb térfogata 1,5-szerese a kúpénak?

hány m3 gázt tárolhatunk a tartályban?

2015. ápr. 11. 21:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Felteszem, hogy a forgáskúp és a félgömb köre azonos, így a félgömb sugara is 3 méter. Tudjuk, hogy


V(gömb)=(4/3)*r^3*pí=(4/3)*3^3*pí=36*pí köbméter, a félgömb térfogata ennek a fele, vagyis V(félgömb)=18*pí köbméter (praktikus okokból érdemes ilyen alakban hagyni a mérőszámot).


Ugyanígy kiszámolható a forgáskúp térfogata is (persze a saját térfogatképletével):


V(forgáskúp)=T(a)*M/3=r^2*pí*M/3=3^2*pí*M/3=3*pí*M köbméter.


Tudjuk, hogy a félgömb térfogata megegyezik a forgáskúp térfogatának másfélszeresével, így felírható az egyenlet:


V(félgömb)=1,5*V(forgáskúp)


18*pí=1,5*3*pí*M


18*pí=4,5*pí*M /osztunk 4,5*pí-vel


4=M, vagyis a forgáskúp magassága 4 méter.


A test térfogatát a két testrész térfogatösszege adja meg.


A forgáskúp térfogata: 3^2*pí*4/3=12*pí


A kettő összege 12*pí+18*pí=30*pí köbméter, ennyi köbméternyi gáz fér el a tartályban, ezt a mennyiséget igény szerint lehet kerekíteni.

2015. ápr. 11. 21:33
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm
2015. ápr. 11. 22:25