Mi a különbség ugyanazon oszcillátor (=rugó, végén tömegponttal) vízszintes és függőleges rezgése között? Mi a szerepe a nehézségi erőnek?

2015. ápr. 10. 20:10
 1/4 anonim ***** válasza:

A nehézségi erő gyakorlatilag a differenciálegyenleted jobb oldalán konstans gerjesztésként működik.


Nyílván ez magát a lengést nem befolyásolja. Pusztán annyi történik, hogy az egyensúlyi helyzet eltolódik. Másrészt a rugóban ébredő erők szintén "eltolódnak".

Vagyis nyugalmi állapotban nem lesz zérus a rugóerő. De a sajátfrekvenciát, lengésidőt nem befolyásolja.

2015. ápr. 10. 21:23
 2/4 A kérdező kommentje:
Le tudnád nekem vezetni a differenciálegyenletes részt? (Egyetemen tanulok, nem fizika szakon, és nagyon hülye vagyok hozzá)
2015. ápr. 11. 10:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Legyen a tömegpont m, a rugómerevség k, a kitérés pedig y. A gerjesztést jellemezze valamely F(t) időfüggvény. A csillapítást elhanyagoljuk.

Newton II. axiómából kapjuk, hogy:


m*y"+k*y=F(t)


Leosztva m-el:


y"+(w^2)*y=F(t)/m.


w=2pi/T ún. sajátkörfrekvencia, T a lengésidő.


Mivel a diffegyenlet lineáris, állandóegyüttható, az inhomogén egyenlet partikuláris megoldása próbafüggvény módszerrel kereshető.


Legyen F(t)=P(t)+G alakú, ahol G=m*g konstans gerjesztés.


Tegyük fel, hogy most P(t)=0, ekkor azonnal következik, hogy vízszintes lengéseknél az egyenlet homogén.

Függőleges rezgéseknél pedig a gerjesztés m*g=konstans, az egyenlet pedig:


y"+(w^2)*y=g alakú.


Matematikailag igazolható, hogy a partikuláris megoldás konstans, vagyis az általános megoldás, amint az ránézésre látható:


y=C1*cos(w*t)+C2*sin(w*t)+K.


Ahol K jelenti az inhomogén egyenlet partikuláris megoldását, értéke pedig egyszerűen adódik, próbafüggvény módszerrel:


K=g/w^2.


Vagyis az egyensúlyi helyzet eltolódik az m*g erő irányába g/w^2-el.

(Most a koordinátarendszer y tengelyét lefelé mutatónak, g vektorral azonos értelműnek vettük fel).


Így már remélem világos.

2015. ápr. 11. 13:01
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2015. ápr. 12. 14:12