Szegedről Budapestre személyautóval 2,5 óra alatt lehet eljutni. Egy teherautóval, amely óránként 12 km-rel kevesebbet tesz meg,3 óra volt az út. Hány km a két város távolsága?

12.-es ésmétlő feladat. Valaki le tudná vezetni a megoldását? Előre is köszönöm a segítséget.
2010. febr. 19. 16:09
 1/2 anonim válasza:
100%

Az autó 1 óra alatt megtesz mondjuk X km-t. A teherautó ekkor (X-12) km-t. Tehát az autó 2,5 óra alatt megtesz (2,5*X) km-t míg Pestre ér, a teherautó meg 3*(X-12) km-t. Mindkettő ugyanazt a távot jelenti, mivel ugyanazon az úton mentek. Tehát egyenlőséget tehetünk a két ismeretlen érték közé így:

(2,5*X) = 3*(X-12), azaz

(2,5*X) = (3X - 36)

X = 72

X-szel az autó sebességét jelöltük, ami tehát 72 km/h. 72*2,5 = 180. Tehát 180 km a két város távolsága. (Valójában olyan 168 km a gugli szerint)

2010. febr. 19. 17:06
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2010. febr. 19. 19:02