Fizika feladat valaki segítene? Nem kell megoldani, elég csak a gondolatmenet.


3 liter 20°C-os csapvizet akarunk felforralni egy 600W teljesítményű 220 V feszültségre méretezett merülőforralóval. Mennyi idő alatt forr fel a víz? Mekkora áram folyik át a merülő forralón?

Ha a szükséges elektromos energiát széntüzelésű erőműből kapjuk mennyi szenet kell ehhez eltüzelni? A szén fűtőértéke 10 MJ/kg. (az erőmű hatásfoka 35%, a merülőforralóé 95%) A víz fajhője 4200 J/kg


gyakorlásra kaptunk feladatokat, a legtöbb ilyen típus, de elakadtam. h kezdjem el? kiszámolom Q=c*m*dT -vel a víz hőjét? és ezután?


2010. febr. 19. 13:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Miután megvan a Q: ennyi munka kell, hogy felforraljuk. A 600W-os teljesítményű forraló által végzett munka: W=n*P*t=Q. Innen t=Q/n*P, ahol n a merülőforraló haátsfoka .


Mivel másrészt az elektromos teljesítmény: P=U*I, I=P/U (a hatásfok a melegítésnél számít, teljesítmény csak az áramtól és a feszültségtől függ).


A szén által "nyújtott" energia: E=F*m, ahol F a fűtőérték. Az erőmű hatásfokát e-vel jelölve: a forralónak átadott energia: W=e*E=e*F*m , ahonnan m=W/(e*F*m) . Itt W a merülőforraló által végzett munka (P*t) .


Egyébként hasonló feladatoknál segít, ha a mértékegységeket egyezteted: ha el is felejted a képleteket, általában így rájuk lehet jönni (kivéve a hatásfokot, mivel az csak egy mértékegység nélküli szám).

2010. febr. 20. 13:47
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm, nagyon sokat segítettél. így már sztem menni fog a többi is :)
2010. febr. 20. 15:37