Cosinus tétel. Egybevágóak-e a háromszögek?


Két háromszögről lenne szó.

Az egyik adatai:

a=16cm

b=16cm

gamma szög= 106fok

Másik adatai:

Béta szög=37fok

Alfa szög=37fok

a=31cm


Hogyan kell ezt a feladatot megoldani?

Mondtak valami olyasmit, hogy az egyikre fel kell írni a cosinus tételt, de nem sokra jutottam.

Légyszíves valaki segítsen!


2010. febr. 17. 19:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Cosinus tétel: c2=a2+b2-2*a*b*cos(gamma)

Helyettesíts, számolj. De ha jobban megnézed, a 2. 3szögben meg van adva 2 szög...azok összege 74.

Mivel a 3szög belső szögeinek összege 180 --> 180-74=106, szal a 3. szög 106 fok.

Az 1. 3szög gamma szöge 106... vagyis a 2 3szög egybevágó (sztem). De nem vagyok a legjobb matekos...

2010. febr. 17. 20:18
 2/2 anonim ***** válasza:

Az, hogy van ket egyenlo szoguk, nem jelenti, hogy egybevagoask, hiszen az a maradek 76 fok barmilyen aranyban el lehet osztva a maradek ket szog kozott.

Egy haromszog akkor egybevago, ha oldalaik hossza paronkent egyenlo vagy ket-ket oldaluk hossza paronkent egyenlo, es a kozrezart szoguk megegyezik, vagy egy oldaluk es barmelyik ketto, egymasnak megfelelo szoguk megegyezik, vagy ket-ket oldaluk hossza paronkent egyenlo.

Azt tudjuk, hogy mindket haromszog egyenlo szaru es a szogeik egyformak(ha egyenlo szaru akkor az elso haromszogben a c oldal lesz a haromszog "talpa" tehat a gamma szog szog szogfelezoje pontosan derekszogben fogja felezni a c oldalt, igy ket egyenlo dereksz. haromsz.-t hozva letre, innentol kezdve 180-90-(gamma/2)=alfa/beta) viszont a szaraikrol nem tudunk semmit, szoval az elso haromszogre fel kell irni egy cos tetelt:

c^2=a^2+b^2-2abcosgamma

es csak ki kell szamolni:) ha 31 a vegeredmeny, akkor egybevagoak, ha nem annyi, akkor nem azok.

2010. febr. 17. 22:51