Silver the best kérdése:

Egy 130 m hosszú tehervonat óránként átlagosan 42 km-t tesz meg. Hány perc telik el, amíg egy 220 m hosszú alagúton áthalad a teljes vonat?

7.-es vagyok és nem tom hogy kell megcsinálni pedig 4-es vagyok matekból, lécci segítsetek és nem bánnám ha vlaki leírná hogy hogyan számolta ki :-) előre is köszönöm
2015. márc. 28. 16:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Először – képzeletben – figyeljük a vonat elejét! Eléri az alagút bejáratát, és végigmegy rajta. Ezalatt 220 m-t kell megtennie (az alagút hossza). Ekkor azonban, a teljes vonat még az alagútban van. Hogy a vége is kikerüljön, a vonatnak további 130 m-t (a vonat hossza) kell megtennie.

Vagyis 220 + 130 = 350 m-t kell megtennie, amíg az eleje éppen beér, majd a vége éppen előbukkan.


A sebességét vegyük úgy, hogy az alagúton áthaladáskor (is) az átlagos sebességével, egyenletesen, 42 km/órával megy.

A kilo = ezer, így 42 km = 42-ezer méter. Ennyit tesz meg egy óra alatt. 1 óra = 60 perc. Ennyi idő alatt teszi meg a 42’000 m-t. (A jobb olvashatóság miatt tagolom a számokat, de a szóköz nem jó, mert ott lehet, hogy megjelenéskor sort tör, ezért a zseb- és asztali számológépeken is alkalmazott ’-jelet használom.)


Ha 42’000 métert 60 perc alatt tesz meg, akkor 350 m-t a 60 perc annyiad része alatt teszi meg, ahanyad része 42’000-nek a 350.


350 / 42’000 = x / 60 ‼ az egyenlőség megmarad, ha mindkét oldalt 60-nal szorozzuk

350 / 42’000 * 60 = x ‼ bal oldalon végezzük el a kijelölt műveleteket

0,5 = x


Azaz, az alagúton fél perc alatt halad át a teljes vonat.

2015. márc. 28. 16:34
 2/7 anonim ***** válasza:

A vonat sebessége v, a megtett út s, a közben eltelt idő t.

v=s/t

v=42 km/h=42/3,6 m/s=11,67 m/s (a km/h és a m/s közötti váltószám 3,6)

s=220m

v=s/t -> t=s/v=220/11,67=18,85s

Ezt osztani kell 60-nal hogy percet kapjunk, azaz:

t=0,3142m

Ugyanúgy jó megoldás, ha az utat váltod át m-ről km-be, ott 1000 a váltószám, utána pedig az időt szorozni kell 60-nal.

2015. márc. 28. 16:35
 3/7 anonim ***** válasza:
Az első válaszadó is jól csinálta azzal a különbséggel hogy az alagutat 350m hosszúnak vette.
2015. márc. 28. 16:37
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem vettem az alagutat 350 m-nek. A vonat útja 350 m, míg a teljes vonat áthalad - ahogyan azt a feladat elvárja.
2015. márc. 28. 16:42
 5/7 anonim ***** válasza:

Második(és egyben hamradik is)!


A feladat úgy szól, hogy a teljes vonat áthalad az alagúton, ami azt jelenti, hogy alagúthossz+vonathossz távolságot kell megtenni a vonatnak, vagyis az Első Kommentelő válasza a tökéletes.

2015. márc. 28. 16:42
 6/7 anonim ***** válasza:
Bocs, elnéztem! Megbuknék 7. osztályba, nem érdemlem meg, hogy gépészkarra járjak.
2015. márc. 28. 16:44
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. márc. 29. 10:11