Molnárviki kérdése:

Matematika házifeladat, amit eddig senki sem tudot megoldani! Segitenétek? (feladat a leirásban)

A kapitány kétszer annyi idös, mintt a hajoja volt akkor, mikor a kapitány annyi idös volt, mint most a hajoja. 5 évvel ezelött a kapitány kétszer annyi idös volt, mint a hajoja. Hány éves a kapitány és a hajoja?

2015. márc. 28. 12:54
 1/4 anonim válasza:

a kapitány hajója most h, a kapitány k idős

a kapitány k-h évvel ezelőtt volt annyi idős, mint a hajója most, ekkor a hajója h-(k-h) éves volt.

az jön ki, hogy k=-2k => k=0 => h=0

5 évvel ezelőtt a kapitány kétszer annyi idős volt mint a hajója: (k-5)=2(h-5) erre logikailag nem stimmel a k=0 h=0 kivéve ha a 0. időpillanatban sem kezdett el nőni a kapitánynak sem a hajósnak az életkora => sem a kapitány sem a hajós nem létezik :D


az elején a probléma ott van, hogy ha a hajó idősebb a kaptiánynál, akkor a kapitány sosem volt még oylan idős mint a hajó, ha viszont fiatalabb a kapitánynál, akkor olyan régen a hajó még nem is létezett :D

2015. márc. 28. 13:23
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát... első ránézésre furcsa, hiszen egész számokban szoktunk gondolkodni, és az nem lehet:

A kapitány kétszer annyi idös MOST <--páros

5 évvel ezelött a kapitány kétszer annyi idös volt <--páros

Szóval k, és k-5 is nem lehet páros... :D

Egyébként:

k=2*(h-(k-h)) ; -> 3k=4h és

k-5=2(h-5) ; így k=10 és h=7,5

Azaz:

A kapitány (10) kétszer annyi idös, mint 2,5 évvel ezelőtt a hajója (7,5-2,5 = 5)

5 évvel ezelött a kapitány (10-5= 5) kétszer annyi idös volt, mint a hajoja (7,5-5= 2,5)

2015. márc. 28. 14:26
 3/4 anonim válasza:
első vagyok, basszus tényleg elírtam XD
2015. márc. 28. 18:38
 4/4 A kérdező kommentje:
akkor most melyik mennyi idös?
2015. márc. 29. 13:08