Hogyan kell megoldani? Egy kollégiumban 2-, illetve 3-ágyas szobák vannak, összesen 72. Melyikből hány darab van, ha a férőhelyek száma 176?


2015. márc. 26. 18:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen x a kétágyas szobák száma, y pedig a háromágyasoké. Így felírható az alábbi egyenletrendszer, amit könnyedén meg tudsz oldani:


x + y = 72

2*x + 3*y = 176

2015. márc. 26. 18:19
 2/4 A kérdező kommentje:
Eddig értem :) de azután?
2015. márc. 26. 18:33
 3/4 anonim ***** válasza:
Két ismeretlen, két egyenlet. Kifejezed az elsőből pl x-et, azt beírod a másodikba x helyére, így lesz egy egyenleted egy ismeretlennel(y). Megoldod, majd y-t visszahelyettesíted az elsőbe és megkapod x-et is.
2015. márc. 26. 18:34
 4/4 anonim ***** válasza:

Máshogyan is meg lehet oldani; tegyük fel, hogy az összes kétágyas, ekkor ugye 2*72=144 ágy van. Láthatjuk, hogy ez nem jó; cseréljük le az egyik kétágyast egy 3 ágyasra, ekkor a férőhelyek száma 2*71+3=145. Ez még mindig kevés. Ha még egyet lecserélünk, akkor 146 férőhely . Látható, hogy 1 cserével a férőhelyek száma 1-gyel nő. Ha 144-ről indulunk, akkor hány ilyen csere kell?


Ha erre tudsz válaszolni, akkor meg is van, hogy miből mennyi van.

2015. márc. 26. 18:43