Írd fel annak a szénhidrátnak az összegképletét, amelynek a moláris tömege 180 g/mol, tömegszázalékos összetétele pedig 40 tömeg% szén,53,3 tömeg% oxigén és 6,7 tömeg% hidrogén! A szénhidrátok melyik csoportjába tartozhat ez a vegyület?

2015. márc. 20. 20:27
 1/2 anonim ***** válasza:

számolni nem számolok,de elinduláshoz


indulj ki 100 g, minden m% legyen abban a 100g az adott tömeged pl. 40 g C,aminek tudod az M-jét,ebből mondasz egy n-t, megcsinálod a többi anyagra is ezt, a kapott számokra felírsz egy arányt(kiválasztod a legkisebb számot,azt veszed egynek,és megnézed,hogy a többi mennyiszer van benne)

ha ez megvan a C-re kiszámolt utóbbi adat lesz a C darabszáma a molekulában,ha ez pl. kettő,akkor C2 már biztos és stb :)

2015. márc. 20. 21:57
 2/2 anonim ***** válasza:

180*0.4 = 72g(C tömege)

180*0.533= 96g(O tömege)

180*0.067= 12g(H tömege)

72/12=6 (C sztöchiometriaszáma)

96/16=6 (O sztöchiometriaszáma)

12/1=12 (H sztöchiometriaszáma)

C6H12O6 - glükóz/fruktóz tehát a monoszacharidok közé tartozik

2015. márc. 23. 21:29