Valaki segítene nekem megoldani ezt a két feladatot?

600 W-os főzőlapra 0.5 kg tömegű alumíniumlábasban 2dm^3 15 Celsius fokos vizet teszünk fel melegedni. A főzőlap által leadott hő 20% a környezetet melegíti. Mennyi idő múlva fogy el a lábasból a víz? C (Al) =900 J/kg*K

2015. márc. 20. 08:46
 1/2 anonim ***** válasza:
80%

Kezdetben a 0,5 kg-os alumínium lábas és a benne léve 2 liter víz is 15°C-os. Ahhoz, hogy elfogyjon belőle a víz, fel kell forralni. A víz 100°C-on forr.

Tehát:

- az alumínium lábast fel kell melegíteni 100°C-ra

- a vízet fel kell melegíteni 100°C-ra

- a vizet el kell forralni (vízgőzzé kell alakítani)


1. Lábas:

m = 0,5 kg

T1 = 15°C = 288 K

T2 = 100°C = 373 K

hőmérsékletváltozás: deltaT = T2 - T1 = 85 K

fajhő: c = 900 J / (kg * K)


Szükséges energia:

Q1 = m * deltaT * c = 38250 J = 38,25 kJ


2. Víz felmelegítése:

V = 2 dm^3

sűrűség: ró = 1 kg/dm^3

m = ró * V = 2 kg

hőmérsékletváltozás: deltaT = 85 K (1.-ből)

fajhő: c = 4200 J / (kg * K)


Szükséges energia:

Q2 = m * deltaT * c = 714000 J = 714 kJ


3. Elforralás

m = 2kg

forráshő: L = 2260 kj/kg


Szükséges energia:

Q3 = m * L = 4520 kJ


4. Összegzés

Q = Q1 + Q2 + Q3 = 5272,25 kJ

hatásfok: éta = 0,8


Tehát ahhoz, hogy Q = 5272,25 kJ energiát közöljön a főzőlap a lábassal, W = 6590,3125 kJ energiát kell felvennie. (Ennek a 20%-a a környezetet melegíti, azaz feleslegbe megy, a 80%-a pedig Q lesz...)


A főzőlap teljesítménye: P = 600 W = 0,6 kW

idő: t = W / P = 10983,85 s = 183,06 min = 3,05 h

2015. márc. 20. 15:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom!!
2015. márc. 20. 15:30