3 mol KOH-ot,1 mol Cr2O3-ot és 2 mol KNO3-ot összekeverve olvadásig hevítünk. Egyenlete: 4KOH+CR2O3+3KNO3=2K2CrO4+3KNO2+2H2O Hány mol vízgōz távozik el a reakciótérbōl?

Nem értem a feladatot. Ha tudtok segíteni, megköszönném!

2015. márc. 15. 12:33
 1/3 anonim ***** válasza:

1.5 mol távozik, mivel 3 mol KOH-ot alapul véve 0.75 mol Cr2O3 és 1.5 mol KNO3 fog még reagálni a reakció szerint.

Csak a sztöchiometriai számokat kell figyelembe venned, hogy minden a megadott reakció szerinti arányokban játszódjon le.

2015. márc. 15. 13:13
 2/3 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló jól válaszolt, ezért elnézést kérek, hogy hozzáírok, de egy kicsit szeretném finomítani a választ.


A reakcióegyenlet arányokat jelöl. Nem azt jelenti, hogy a 4 mol KOH reagál 1 mol Cr2O3-mal, hanem hogy ebben az arányban reagálnak egymással.



A megadott mol számok konkrét mennyiségek. Látszik, hogy nem felel meg az előírt arányoknak. Mivel ami hiányzik nem reagál, ezért csak az lehet a megoldás , hogy marad reagálatlan kiindulási anyag és feltételezzük, hogy a maradék nem reagál egy másik reakcióban.

Tehát ki kell számolni, hogy melyik a legkisebb mennyiség a 3 kiindulási anyag közül, ez maradéktalanul reagál, a másik kettőből marad.


Keressük meg a relatíve legkisebb mennyiséget:


Számolásnál lehet használni az ismert matematikai szabályokat is.

Például ha elosztjuk 12-vel az egyenletet


4/12 KOH+ 1/12 Cr2O3+3/12 KNO3= 2/12 K2CrO4+3/12 KNO2+2/12 H2O


nekünk van


36/12 KOH+ 12/12 Cr2O3+ 24/12 KNO3



elosztjuk a két egyenletet


36/4 -----12/1 --- 24/3


9 --------12 -------- 8


tehát arányosan a KNO3 a legkevesebb , 24/63 = 8

ezzel szorozzuk vissza a 12-vel osztott egyenletet


8*4/12 KOH+ 8*1/12 Cr2O3+ 8*3/12 KNO3= 8*2/12 K2CrO4 + 8* 3/12 KNO2+ 8*2/12 H2O


32/12 KOH + 8/12 Cr2O3+ 24/12 KNO3= 16/12 K2CrO4 + 24/12 KNO2+ 16/12 H2O

8/3 KOH + 2/3 Cr2O3+ 2 KNO3= 4/3 K2CrO4 + 2 KNO2+ 4/3 H2O ( ez matematikailag is helyes mert az eredeti egyenletet szoroztuk 3/4 -del)


Tehát a KNO3 maradéktalanul reagál.

Nem reagál:

3- 8/3 = 9/3 - 8/3 = 1/3 mol KOH

1 - 2/3 = 1/3 mol Cr2O3


Mégegyszer megfogalmazva: az eredeti reakcióegyenlet az arányokat mutatja , az utolsó pedig a tényleges molokat mutatja ahol az arányok egyeznek az eredetivel csak mások a számok.

A távozó víz mennyiségét a lejátszódást mutató egyenletből lehet kiolvasni: 4/3 mol


Bocs ha túl körülményesre/ szájbarágósra sikerült.

Természetesen ezt nem így kell csinálni, ez csak egy lehetséges számolási mód.

2015. márc. 15. 18:00
 3/3 anonim ***** válasza:

jav:


tehát arányosan a KNO3 a legkevesebb , 24/63 = 8

ezzel szorozzuk vissza a 12-vel osztott egyenletet


helyett:

tehát arányosan a KNO3 a legkevesebb , 24/3 = 8

ezzel szorozzuk vissza a 12-vel osztott egyenletet

2015. márc. 15. 18:01