Hol van a hiba ebben a komplex számos levezetésben?


Az alábbi levezetésben valahol található egy nem ekvivalens átalakítás:


1=gyök[(-1)*(-1)]=gyök(-1)*gyök(-1)=i*i=i^2=-1.


Ismeretes, hogy i^2=-1.


A kérdések a következők:


1. Szabad -e használni, hogy i=gyök(-1). Vagy kizárólag az a forma matematikailag a korrekt, hogy i^2=-1.


2. Szabad -e olyat írni, hogy i=pluszminusz gyök(-1).


3. A fenti levezetésnél melyik átalakítás nem ekvivalens, és miért?


Kérem, csak azok írjanak, akik a megfelelő elméleti háttérrel rendelkeznek.


Ha tudsz segíteni, válaszod köszönöm előre is!



#komplex szám #imaginárius egység
2015. márc. 13. 16:16
 1/3 anonim ***** válasza:

1=/=gyök 1 !

1=(gyök 1)^2

2015. márc. 13. 17:26
 2/3 bongolo ***** válasza:

Ahogy #1 írta, nem az 1-et számoltad ki, hanem a √1-et.

1 = e^(2kπ·i)

√1 = e^(kπ·i)

aminek 2 különböző megoldása van, k=0 és 1 esetén: 1 és -1


-1 = e^((π+2kπ)·i)

√(-1) = e^((π/2 + kπ)·i)

Aminek a két megoldása i és -i


> 1. Szabad -e használni, hogy i=gyök(-1).

Nem igazán.

> Vagy kizárólag az a forma matematikailag a korrekt, hogy i^2=-1.

Igen.


> 2. Szabad -e olyat írni, hogy i=pluszminusz gyök(-1).

Egyáltalán nem. Az i egyetlen konkrét dolog, nem kettő.

Fordítva helyes, √-1 = ±i, vagyis √-1 egyik megoldása i, a másik -i


> 3. A fenti levezetésnél melyik átalakítás nem ekvivalens, és miért?

Az elejével van baj, nem 1-gyel, hanem √1-gyel kellett volna kezdeni.

És csak az egyik lehetséges megoldást vezetted le, a másik az, hogy

√1 = √(-1)·√(-1) = i·(-i) = -i² = 1

2015. márc. 13. 22:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. márc. 14. 02:25