A korábban elkészített 150 g 8 tömeg%-os cukoroldatban még 8 g cukrot oldunk. Hány mol vizet kell elpárologtatnunk ahhoz, hogy az oldat töménysége az eredeti oldat töménységének a kétszerese legyen?

Ezt a feladatot kaptam házi feladatnak és valaki olyanra lenne szükségem aki érthetően le tudná ezt vezetni. Sajnos mindenhogy próbáltam de nem jutottam eredmenyre

2015. márc. 12. 20:29
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

nézzük meg mennyi cukor volt eredetileg benne

8=x/150 *100

(8*150)/100 = x = 12g


aztán megnézzük a hozzáadott cukor után mennyi a töménység

20g/158g *100 = 12,66 m/m%


írjunk fel egy keverési egyenletet hogy emellett a cukortartalom mellett mennyi víz kellene az eredeti w% kétszereséhez


m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3


20*100+0*m2=(20+m2)*16


2000 = 16m2+ 320


105=m2 (ez csak a víz tömege!)


tehát most van benne 138g víz (158-20) amiből 33g vizet kell elpárologtatni


mi volt ebben olyan nagyon nehéz?!

2015. márc. 12. 21:15
 2/2 anonim ***** válasza:
a második lépés nem olyan fontos, mert először úgy akartam megcsinálni, hogy konkrétan a párologtatásra írom fel a keverést, de ez így talán közérthetőbb
2015. márc. 12. 21:30