Rajnoka kérdése:

Oldatok töménységének kiszámítása?


A feladat:

Különböző oldatokat készítünk.

Mindegyik tömege 400g. Az oldószert már beleöntöttük a főzőpohárba.

1 pohár 360g oldat, 2 pohár 240g oldat, 3 pohár 380g oldat.


Mennyi anyagot oldjunk fel?

1........, 2......., 3.........,


Hány tömeg%-osak az oldatok?

1........, 2......., 3.........,


Ezeket összeöntjük, hány tömeg%-os oldatot kapunk?


2015. márc. 8. 18:02
 1/1 anonim ***** válasza:

Értelemszerűen oldat tömege=oldott anyag tömege+oldószer tömege, emiatt az 1. pohárba 40 g, a másodikba 160 g, a harmadikba pedig 20 g oldott (oldandó) anyagot kell öntenünk.


tömeg%=100*oldott anyag tömege/oldat tömege, emiatt:


1. tömeg%=100*40/400=10%

2. tömeg%=100*160/400=40%

3. tömeg%=100*20/400=5%


Az összeöntésnél az oldott anyagok tömegét és az oldatok tömegét össze kell adni, és a fenti képlet alapján számolni.


Oldott anyag tömege összesen: 40+160+20=220 g

Oldat tömege összesen: 400+400+400=1200 g


Ezek alapján a tömegszázalék: 100*220/1200=(55/3)%.

2015. márc. 8. 19:36