Egymástól 130 cm távolságban rögzítjük az 5 µC és 10 µC nagyságú töltéseket. Hol lesz a térerősség nulla?


Megoldásnak 0,54 m-nek kéne lennie.

Gondlom itt nem használhatom a:

E = F/q-t, mert ha beszoroznám q-val ugyanúgy 0 lenne.



2015. márc. 4. 19:08
 1/4 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy F = k * (Q1 * Q2)/r^2, de az F-el nem tudom mit kéne kezdeni.
2015. márc. 4. 19:20
 2/4 Tom Benko ***** válasza:
De használhatod, mert E_1+E_2=0 kell legyen. Csak éppen utána ki kell fejezni, hogy hely is legyen a kifejezésben.
2015. márc. 5. 08:30
 3/4 A kérdező kommentje:

Értem. Meg tudnád mondani, hogy hogyan lehet ezt kiszámolni? Mert nekem valahogy nem sikerül. :(


Ki kell számolnom az E1-et és az E2-t külön?

A kis q az egyenlő a nagy Q-val?


A következőképpen próbáltam:

Q1 = 5 µC = 5 * 10^-6 C (= q1)

Q2 = 10 µC = 10 * 10^-6 C (= q2)

r = 130 cm = 1.3 m


E1 = (k * Q1/r^2)/q

E2 = (k * Q2/r^2)/q


De elég furcsa számok jöttek ki. Lehet a kis q-nak nem kéne egyenlőnek lennie a nagy Q-val? Vagy ha igen, akkor ezután mit kellene csinálni?

2015. márc. 7. 19:02
 4/4 A kérdező kommentje:

Megvan! :) A kis q-t nem is kellett figyelembe venni, lehetett vele egyszerűsíteni, mivel mindkét oldalt ugyanaz.


Kiindulópont: Q1/x^2 = Q2/(r-x)^2

Megoldás: x = (gyök(Q1) * r) / (gyök(Q1) + gyök(Q2)

Így kijött a 0.54m

2015. márc. 7. 19:30