Nagyon amatőr kérdés, de törtet hogy emelünk negatív hatványra? Tehát pl. ha -2 a hatvány akkor a tört négyzetgyökének reciőrokát vesszük?

2015. márc. 2. 17:11
 1/4 anonim ***** válasza:

A számlálót is hatványozod, meg a nevezőt is.


(x/y)^n=x^n/y^n

2015. márc. 2. 17:25
 2/4 2xSü ***** válasza:

Egy szám negatív hatványának értelmezése adott. Pozitív kitevőkre jól értelmezhető a hatvány fogalma, ott fellelhetők bizonyos összefüggések. Pl. a^n * a^m = a^(n+m)


Innen le lehet vezetni, hogy hogy működik a negatív hatvány. Ugye

a^1 = a^(2-1) = a^2 * a^(-1)


Ebből az összefüggésből aztán szépen kikövetkeztethető, hogy:


a^(-n) = 1 / a^n


Oké, mindezt csak alkalmazni kell a tört alapú hatványozásra:


(a/b) ^ (-n) = 1 / (a/b)^n = 1 / (a^n / b^n) = b^n / a^n = (b/a)^n

2015. márc. 2. 17:26
 3/4 anonim ***** válasza:

Negatív ugyanaz.


(x/y)^-n=x^-n/y^-n

x^-n=1/x^n

2015. márc. 2. 17:27
 4/4 anonim ***** válasza:
A -1-es kitevő tul. képpen reciprokot jelent. Vagyis, ha egy törtet a -2-re kell emelni, akkor először veszed a tört reciprokát, majd azt emeled a négyzetre (számlálót is, nevezőt is persze.)
2015. márc. 2. 17:50