2015. márc. 1. 21:18
1/2 anonim válasza:
Általános képlet
CnH2nO2 vagy a funkciós csoport kiemelésével CxH(2x+1)—COOH
CH3-COOH + NaOH = CH3COONa + H2O
CxH(2x+1)+NaOH=CxH(2x+1)Na + H2O
1:1 arányban reagálnak tehát
m(NaOH)=0.54 g, a moláris tömegét felhasználna n(NaOH)=0.0135 mol= n(alkánsav)
m(alkánsav)= 1 g
M(alkánsav)=74.07g/mol
avagy propionsav,mert annak 74.08 g/mol!
2/2 Yoko77 válasza:
A megoldás helyes, de ezzel a képlettel van problémám:
"CxH(2x+1)+NaOH=CxH(2x+1)Na + H2O"
ugyanis eltüntek az oxigének, vagyis a funkciós csoport!
helyesen:
CxH(2x+1)COOH + NaOH = CxH(2x+1)COONa + H2O
A propionsav esetében az x=2, és n=3, így behelyettesítve, a funkcióscsoportot kiemelve:
C2H5-COOH + NaOH = C2H5-COONa + H2O
CnH2nO2 = 74g
12n + 1*(2n) + 32 = 74
n=3 --> C3H6O2, azaz a propionsav, vagy propánsav