Egy alkánsav 1 grammja 0,54 gramm nátrium-hidroxiddal közömbösíthető. Melyik karbonsavról van szó?

2015. márc. 1. 21:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Általános képlet

CnH2nO2 vagy a funkciós csoport kiemelésével CxH(2x+1)—COOH

CH3-COOH + NaOH = CH3COONa + H2O

CxH(2x+1)+NaOH=CxH(2x+1)Na + H2O

1:1 arányban reagálnak tehát

m(NaOH)=0.54 g, a moláris tömegét felhasználna n(NaOH)=0.0135 mol= n(alkánsav)

m(alkánsav)= 1 g

M(alkánsav)=74.07g/mol

avagy propionsav,mert annak 74.08 g/mol!

2015. márc. 1. 22:01
 2/2 Yoko77 válasza:

A megoldás helyes, de ezzel a képlettel van problémám:


"CxH(2x+1)+NaOH=CxH(2x+1)Na + H2O"


ugyanis eltüntek az oxigének, vagyis a funkciós csoport!


helyesen:


CxH(2x+1)COOH + NaOH = CxH(2x+1)COONa + H2O


A propionsav esetében az x=2, és n=3, így behelyettesítve, a funkcióscsoportot kiemelve:


C2H5-COOH + NaOH = C2H5-COONa + H2O


CnH2nO2 = 74g

12n + 1*(2n) + 32 = 74

n=3 --> C3H6O2, azaz a propionsav, vagy propánsav

2023. jan. 26. 19:02