Ki tudná megoldani ezt a 3 algebrás-számelméleti feladatot? (12. évfolyamos)


Egyáltalán nem tudom még elkezdeni sem, és nem tudom, hogy kéne csinálnom :S Nagyon hálás lennék ha valaki segítene nekem! Általában nincs sok időnk órán minden leellenőrizni és megértetni. A padtársamat pedig már nem akarom nyaggatni :S

Kérlek, vezessétek le az egész feladatot, és írjátok oda, h mit miért csinálunk úgy!

Előre is nagyon köszi!!!

18/L


[link]


[link]


[link]


2015. márc. 1. 18:51
 1/4 anonim válasza:
Van egy alakalmazás amivel meglehet oldani: pohotomath
2015. márc. 1. 19:05
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez a megoldás világos?

[link]

2015. márc. 1. 19:56
 3/4 bongolo ***** válasza:

Ez nem számelmélet... nem baj.


e) 3^(2x+2) - 10·3^x + 1 = 0

Itt 3 hatványok vannak, tehát érdemes lenne tiszta hatványokat csinálni, hogy lehetőleg 3^x legyen mindenhol.

A bal oldal:

3^(2x+2) = 3^(2x)·3^2 = 9·3^(2x)

Amiből a hatvány:

3^(2x) = (3^2)^x de nem ezt érdemes csinálni, hanem a fordítottját:

3^(2x) = (3^x)^2


Most már minden hatvány 3^x, érdemes behozni egy új ismeretlent:

z = 3^x

Ezzel az egyenlet:

9z² - 10z + 1 = 0


Ez sima másodfokú, a megoldóképlettel kijön:

z₁₂ = (10 ± √(100 - 36))/18

z₁ = 1

z₂ = 1/9


Most már x gyorsan megvan:

3^x₁ = 1        → x₁ = 0

3^x₂ = 1/9     → x₂ = -2


A vége tiszta volt? Nem részleteztem...


f) 36·2^x - 8·6^(x-1) = 0


Ezt nem lehet hasonló trükkel megoldani, mert nem csak egyféle alap van. Viszont szerencsére nullával egyenlő az egész, szóval nincs benne a hatványon kívül konstans tag.


36·2^x = 8·6^x·6^(-1)

9·2^x = 2·6^x / 6

27·2^x = 6^x

Mindkét hatván az x-ediken van, ezeket össze lehet vonni majd...

27 = 6^x / 2^x = (6/2)^x

27 = 3^x

az meg x=3, hisz 27=3³


g) (5/3)^(5x-3) = (3/5)^(3x-5)

Ez egyszerűbbnek tűnik, hisz 3/5 épp a reciproka 5/3-nak. A reciprok pedig a -1-edik hatványt jelenti:

a/b = (b/a)^(-1)

a jobb oldal tehát:

(3/5)^(3x-5) = (5/3)^(-1·(3x-5))

Vagyis az egyenlet:

(5/3)^(5x-3) = (5/3)^(5-3x)


Mivel az exponenciális függvény szigorúan monoton, ezért ez azt jelenti, hogy a kitevők egyformák:

5x-3 = 5-3x

...

x = 1

2015. márc. 1. 20:33
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi szépen utolsó kettő, sokat segítettetek!

Az az alkalmazás pedig nem ért sokat sajnos :D

2015. márc. 2. 16:29