Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Van 4 csap 1 óra alatt telik...

Van 4 csap 1 óra alatt telik meg egy medence a lefolyóján 2 óra alatt ürül ki ha mind a 4 csap megy és a lefolyó nincs bedugva megtelik-e valaha a medence mennyi idő alatt?

Figyelt kérdés
Kérlek titeket segítsetek nekem ebben a feladatban! Előre is köszönöm!

2015. febr. 27. 16:27
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Azért félrevezető, mert ennek az időnek köze nincs a valós ürítési időkhöz, hibás az egész elv. Akkor lenne talán használható, ha pl. víztoronyról beszélnénk, és a tetejétől a gömb aljáig menne az ürítés.

Míg ferde hajításnál, ha egy fém golyót dobsz nem túl nagy távolságra, akkor azért jó közelítéssel stimmelnek a dolgok.

2015. márc. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

# 11/11 Időpont ma 13:52


Ugyanezzel az erővel röviden el is magyarázhatnád miért ne lenne köze ennek a valós időhöz.

De valóban elég magyartalanra sikerült a kérdés, így lefordítom neked, hátha csak elveszett az információ:


Egy tetszőleges medencét 4 csapon keresztül (bár a csapok száma most lényegtelen) 1 óra alatt tudunk megtölteni, mert MEGMÉRTÜK ATOMÓRÁVAL.


Szintén MEGMÉRTÜK ATOMÓRÁVAL, hogy ha mind a 4 csapot kinyitjuk ütközésig, de a dugót kihúzzuk, 2 óra alatt ürül ki.


Kiürült medencét annak hívunk, ha a lefolyónyílást nem lep el teljesen, állandó jelleggel legalább 1 cm folyadék. Vagy legyen kettő. Vagy mondjuk a csaptól a lefolyóig 1 mp alatt ér a folyadék... Lehetne még ilyet sorolni de mi az istennek? Túl akarod bonyolítani, ennyi az egész.

2015. márc. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy még mindig nem érted...

1: a megtöltéssel semmi gond.

2: a kiürülés sebessége NAGYON függ a vízszinttől!

Tehát - elemi iskolás szinten - SEMMIT nem lehet arról mondani, hogy ha a teljes medence zavarás nélkül pl. 2 óra alatt ürül ki, akkor mi történik 1 vagy fél óra múlva - vagy akkor, ha közben töltjük is a medencét.

Semmit.

2015. márc. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Kedves kötözködő barátom!


A matematikai és fizikai példatárak tele vannak félrevezető feladatokkal, hiszen ezek legtöbbje csak ideális esetben írja le helyesen a vizsgált jelenséget. Ki hallott már pl. súrlódás nélkül lejtőn csúszó szánkóról vagy légellenállás nélkül parabolapályán zuhanó, repülőgépből kidobott csomagról, esetleg tökéletesen rugalmasan ütköző gumilabdákról?


Még egyszer, utoljára írom le, hogy a feladat elvi jellegű, és k.urvára nem érdekel senkit, hogy hogyan működik a medence lefolyója a hétköznapi valóságban, ahogy az sem, hogy a játékboltban kapható gumilabda állati messze van a tökéletes rugalmasságtól. Ha majd a gyerekek nagyobbak lesznek, és a medence lefolyójának hidrodinamikai működéséről fogják írni a fizika PhD-jukat, akkor úgyis megtanulják. Addig meg elvannak ezzel a felületes közelítéssel, amelynek a lényege, mint minden épeszű ember megérti, egyébként is csak pedagógiai, nem pedig a pontos tudományos modell felállítása.


Hozzáállásod csak azért röhejes, mert ennyi erővel minden megkérdőjelezhető. És éppen ez mutatja, hogy nem a lényegről beszélsz.

2015. márc. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

# 13/13 Időpont ma 15:16


De nem is az a kérdés, hogy mi történik 1 vagy fél óra múlva. Az a kérdés, hogy matematikailag a fenti adatokból mennyi idő alatt történhet meg az, hogy a nyitott lefolyó ellenére megtelik a kád. Ennek pedig semmi köze a lefolyás sebességének.

2015. márc. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Te nem érted, okostojás.


A feladat az, hogy a megadott körülmények és modell alapján számold ki, hogy mennyi idő alatt telik meg a medence. Kit érdekel az, hogy mi köze ennek a valósághoz? A feladat az elv alkalmazása, nem a lefolyó működésének leírása!


Az egy másik feladat.

2015. márc. 2. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"A matematikai és fizikai példatárak tele vannak félrevezető feladatokkal"

Ez így nem igaz.

Egyrészt a tanításnál mindig elmondják, hogy ezek ideális esetben működnek - másrészt a hibák általában nem nagyon jelentősek.

Ha eldobsz egy követ, azért az általában parabola pályán mozog, elég sokáig. Olyan példát pedig ugye nem adnak, ahol pehelytollat vagy papírlapot kell eldobni.


A víz kiürítése viszont NAGYON NAGY hibával sem tekinthető lineárisnak! Annyira, hogy ezt a folyamatot egyáltalán nem szabad közelítéssel kezelni, vagy bármiféle példában szerepeltetni.

Pont azért, mert a tanítás NEM hamis példákon alapul.

Itt viszont a hiba alapesetben is elérheti a 100%-ot.

2015. márc. 2. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Ja, és még egy:

ha egyszerre folyik befelé és kifelé is a víz a medencéből, akkor általában beáll egy adott vízszintre, és aztán ott is marad. Ugyanis a kifolyás sebessége egyre kisebb, ahogy csökken a vízszint - és amikor eléri a töltés sebességét, ott szépen be is áll a vízszint.

Ugyanez akkor is működik, ha üres medencét kezdesz tölteni, de elfelejted bedugni a lefolyót.


Na, erre pl. lehet elemi példát írni (hogy mekkora lesz ez a vízszint).

2015. márc. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

# 17/17 Időpont ma 15:46


A víz kiürítése nem lineáris, viszont ez senkit sem érdekel jelen pillanatban.

Ennyi erővel tényleg a teljes 1-12. osztályos matematika és fizika tankönyvet és példatárat ki lehetne dobni, kezdve az egyenes vonalú egyenletes mozgással, ami a valóságban de facto nem létezik.

2015. márc. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

# 18/19 Időpont ma 15:52


Igen, csak épp meg van mérve, hogy a 4 csap sokkal gyorsabban tölti fel, mint a lefolyó ereszti le (igen, ez az időadatokból TÉNY, nem sejtés, és nem torzít ezen semmi), tehát ez a bizonyos vízszint a maximális lesz, mert túltölt.


De tudom, te az egyetemi profra is rászólnál amiért azt mondta számoljunk 10-zel, mint gravitációs gyorsulás, úgysem arra kíváncsi annak az értékét tudjuk-e.

2015. márc. 2. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!