Van 4 csap 1 óra alatt telik meg egy medence a lefolyóján 2 óra alatt ürül ki ha mind a 4 csap megy és a lefolyó nincs bedugva megtelik-e valaha a medence mennyi idő alatt?

Kérlek titeket segítsetek nekem ebben a feladatban! Előre is köszönöm!

2015. febr. 27. 16:27
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Ez fejben megoldható. Ha négy csappal 1 óra alatt telik meg, akkor két csappal nyilván 2 óra alatt. Ennyit visz el a lefolyó is, vagyis ha minden nyitva van, az olyan, mintha csak két csap dolgozna, vagyis 2 óra alatt telik meg a kád.


Egyenlettel (x a keresett idő):


x/1 - x/2 = 1, amiből x = 2.


Egyenlet értelmezése: x óra alatt a négy csap x/1 kádnyi vizet tölt bele a kádba, míg ugyanennyi idő alatt x/2 kádnyi folyik el belőle. Ha megtelik a kád, a kettő különbözete 1 kádnyi lesz.

2015. febr. 27. 16:36
 2/20 anonim ***** válasza:
Ez a kérdés tényleg egyetlen mondatból áll? :o
2015. febr. 27. 16:38
 3/20 anonim ***** válasza:
Máshogyan is meg lehet közelíteni a kérdést; 1 óra alatt megtelne a kád, vagyis az 1 egész kád tele lenne, 1 óra alatt viszont fél kádnyi, vagyis 1/2 víz elfolyik. Tehát 1 óra alatt a kád 1-(1/2)=1/2 része telik meg. Már csak az a kérdés, hogy hány óra alatt fog megtelni a kád? Az egyenes arányosság elve miatt, ha 1 óra alatt 1/2 kád telik meg, akkor 2 óra alatt 2*(1/2)=1 kád telik meg. Tehát 2 óra alatt tele lesz.
2015. febr. 27. 17:48
 4/20 anonim ***** válasza:

Nem valami egyszerű kérdés, mert a kiürülés sebessége változó, és függ a szinttől!

Egyetemi példa.

2015. febr. 27. 18:41
 5/20 anonim ***** válasza:
Utolsó: valóban, de az általános iskolában azt tanítják: nem.
2015. febr. 27. 20:08
 6/20 anonim ***** válasza:
A 4-esnek üzenném, hogy ez egy matematikai példa, nem fizikai. Nem arról szól, hogy hogyan folyik le a víz a lefolyón, hanem a medence megtöltése matematikai modelljének felállítása. Ezen a szinten pedig feltehető általános iskolában. Ha nekem ment 8. osztályban, akkor talán ma is megy a mai diákoknak.
2015. márc. 2. 10:01
 7/20 anonim ***** válasza:

#6, ez túlzott leegyszerűsítés.

A medencék nem így ürülnek, ez a módszer nem működik.

Ilyen példát ilyen iskolában még nem szabad adni, mert hamis képet kelt a diákokban.

2015. márc. 2. 10:57
 8/20 anonim ***** válasza:
Még mindig nem érted, hogy ez egy matekpélda és nem a medence leűrítésének fizikájáról szól? A cél az, hogy a diák rájöjjön, hogyan kell a szövegbeli információkat matematikai formulákba önteni, senkit nem érdekel, hogy a valóságban hogyan ürülnek le a medencék.
2015. márc. 2. 12:23
 9/20 anonim ***** válasza:
Hogy a #4-es válaszoló lelki világa is megnyugodjon, oda lehet írni, hogy "átlagosan" 2 óra alatt ürül ki.
2015. márc. 2. 12:27
 10/20 anonim ***** válasza:

Így van. Vagy ha már ennyire lázadozik, akkor tüntessen a ferde hajítás tanítása ellen is, amiért nem veszik figyelembe a légellenállást, és félrevezetik a tanulókat a fizikafeladatok megoldásakor. Vagy a síkidomok tanítása ellen, mivel azoknak nincs a valós világban pontos megfelelőjük.


A matematika lényege az absztrakció, a fizikáé meg a matematikai alapú modellalkotás és egyszerűsítés. Aki ezt nem érti, inkább foglalkozzon bölcsésztudományokkal.

2015. márc. 2. 12:34
1 2