Egy fából készült téglatestet, melynek egy csúcsába futó élei 8,10,12 cm szétfűrészelünk olyan téglatestekre, amelynek egy csúcsába futó élei 2,2,4 cm hosszúak. Hány téglatestet kapunk?

Nekem 60 db jött ki.Ez jó megoldás?

2015. febr. 26. 13:58
 1/8 anonim válasza:

Igen, az jó megoldás.


V(teljes) = 8*10*12 = 960cm3

V(kicsi) = 2*2*4 = 16cm3


V(teljes) / V(kicsi) = 960/16 = 60 db

2015. febr. 26. 15:56
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, én is a térfogattal számoltam.
2015. febr. 26. 16:02
 3/8 A kérdező kommentje:
A 60 darab kis téglatestet össze szeretnénk ragasztani újra nagy téglatesté.Két darab 1 négyzetcentiméter felületű anyag összeragasztásához 1 gramm mennyiségű ragasztó kell.A ragasztásnál a kis téglatestek egymással érintkező lapjait teljesen bekenjük a ragasztóval.Hány gramm ragasztóra van szükségünk?
2015. febr. 26. 16:35
 4/8 anonim válasza:

Az én gondolatmenetem alapján:


nagy téglatest:


a=10

b=8

c=12 (magasság)


kis téglatest:


a'=2

b'=2

c'=4 (magasság)


a és b van a vízszintes síkon, így a magassága 12 cm, a kis kockákat is úgy helyezem el, hogy a 4 cm legyen a magassága.


az a oldalra a/a' vagyis 5 kocka

b oldalra b/b'=4 kocka

c oldalra c/c'=3 kocka fér el


egy sorban ezek szerint 5*4=20 kocka fér el

és három ilyen sor van, így 3*20=60 kocka van benne (helyes az előző)


Megnézed hány sík vágja el a nagy kockát:

az a oldalt 4 sík vágja

a b oldalt 3 sík vágja

a c oldalt pedig 2 sík vágja


az a oldalt vágó sík 8*12= 96cm2, ebből van 4, vagyis 4*96=384cm2


a b oldalt vágó sík 10*12=120cm2, ebből van 3, vagyis 3*120=360cm2


a c oldalt vágó sík 10*8=80cm2, ebből van 2, vagyis 2*80=160cm2


384+360+160=904cm2 , vagyis 904 gramm ragasztó kell hozzá az én meglátásom szerint.


Lehet, hogy tévedek, szóval ne vedd készpénznek.:)

2015. febr. 26. 17:02
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes megoldást.
2015. febr. 26. 17:09
 6/8 A kérdező kommentje:
Ebből a 904-ből nem kell levonni 120 meg 96 meg 80-at ? Ezt nem kell bekenni ragasztóval mert ez a külső része a nagy téglatestnek.Vagy ezt nem jól gondolo?
2015. febr. 26. 17:22
 7/8 A kérdező kommentje:
Bocs: gondolom
2015. febr. 26. 17:23
 8/8 anonim válasza:
Szerintem az én számolásomban nincsenek benne a külső lapok, csak a belső metsző síkok. De ha már tudod a jó eredményt egy privát üzenettel megdobhatnál :)
2015. febr. 26. 20:20