Matek házi sos, segitenél?


[link]

valaki megtudná oldani a b-t meg a c-t,nagyon fontos lenne..



#skalárisszorzat
2015. febr. 23. 17:34
 1/4 A kérdező kommentje:
11.osztályos témakör
2015. febr. 23. 17:35
 2/4 anonim ***** válasza:

Skaláris szorzatot úgy kell kiszámolni, hogy


a*b = a1*b1+a2*b2


Vagyis a b meg a c semmiben se különbözik az a-tól.


b)


a*b = 1/7 * (-2/3) + 3/5 * 3/4


Törteket kell összeszorozni és összeadni, ez olyan 6-os anyag.


a*b = -2/21 + 9/20


Közös nevező a 420


a*b = -40/420+189/420 = 149 / 420



c)


A gyököt át lehet írni hatványalakba, egyből így írom:


a*b =2^(1/2) * 4^(1/4) + 3^(1/3) * 5^(1/5)


4=2^2

4^(1/4) = (2^2)^(1/4) = 2^(2*1/4) = 2^(1/2)


a*b =2^(1/2) * 2^(1/2) + 3^(1/3) * 5^(1/5)


a*b = 2 + 3^(1/3) * 5^(1/5)



Az összeg második tagja nem egész szám, közös gyökjel alá hozhatjuk, ha akarjuk, de így is lehet hagyni.

2015. febr. 23. 18:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Legyen két vektor:


a->(a[1];a[2]),

b->(b[1];b[2])


(a szögletes zárójel az alsó indexet szeretné szimbolizálni)


Ekkor 2 vektor szorzata:


(a->)*(b->)=a[1]*b[1]+a[2]*b[2]


Magyarul: két vektor szorzásánál a két vektor első koordinátáit összeszorozzuk, aztán a második koordinátákat, végül az így kapott számokat összeadjuk. Tehát a végeredmény egy szám lesz.


a)


a*b=5*3+(-2)*7=15-14=1


b)


a*b=(1/7)*(-2/3)+(3/5)*(3/4)=-2/21+9/20


A közös nevező 20*21=420 lesz, mivel 20 és 21 relatív prímek:


-40/420+189/420=149/420


c)


Ennél közös gyökszám alá kell hozni az első és a második tagokat, hogy a gyökvonásra vonatkozó azonosságokat tudjuk használni.


Egy kifejezést úgy viszünk másik gyökszám alá, hogy a gyökszámot megszorozzuk egy pozitív egész számmal, a gyök alatti kifejezést pedig annyira hatványozzuk, például:


3-adikgyök(8) értékét tudjuk, hogy 2. Ha a gyökszámot megszorozzuk 4-gyel, és a 8-at 4-edik hatványra emeljük, akkor ezt kapjuk:


12-edikgyök(4096), és ha ezt kiszámoljuk, akkor is 2-t fogunk kapni. Tehát ez az átalakítás ekvivalens (vagyis az értéke nem fog változni az eredetihez képest).


Az első párral nem lesz nehéz dolgunk:


gyök(2)=4-edikgyök(4), tehát a két koordináta egyenlő.


A másik párral mér lesz egy kis dolgunk; úgy tudjuk közös gyökszám alá hozni a tagokat, hogy a köbgyököst 5-tel, az 5-ödikgyököst pedig 3-mal szorozzuk és hatványozzuk:


köbgyök(3)=15-ödikgyök(243)


5-ödikgyök(5)=15-ödikgyök(125)


Ha azonos gyökszámú számokat szorzunk össze, akkor a gyök alatt álló számokat összeszorozzuk, majd abból vonunk gyököt, ezért:


a*b=4-edikgyök(4)*4-edikgyök(4)+15-ödikgyök(243)*15-ödikgyök(125)=


=4-edikgyök(16)+15-ödikgyök(30375)=4+15-ödikgyök(30375), ezt tovább nem lehet szépíteni, csak kerekíteni lehet ezt az értéket :=~4+2,363=6,363.

2015. febr. 23. 18:12
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyo szépen köszönöm!:) ment a zöld.
2015. febr. 23. 18:24