M*p kérdése:

Fizika dolgozatot írunk és bajban vagyok. Fizika?

nyugvó 75kg tömegű csónakból 3m/s sebességgel vízbe ugrik egy 50kg tömegű ember. Mekkora lesz a csónak lendülete és sebessége?

2015. febr. 10. 20:06
 1/3 Vree ***** válasza:

A válasz a felhasználóneved...majdnem xD (csak p a lendület lenne (tömeg x sebesség) lenne, nem a gyorsulás (sebesség / idő)).


Gondolom ez egy erősen leegyszerűsített feladat, ahol az ugrás szögét, a gravitációt, a víz felhajtóerejét stb. nem kell figyelembe venni, csak a két testet (csónak/ember) egymáshoz képest.

Mivel ugyanannyi lendületet fognak egymásnak átadni (lendületmegmaradás törvénye, lásd még Newton 3. törvény), ezért ez a világ legalapabb feladata:


m(ember)*v(ember) = m(csónak)*v(csónak) [= p(csónak) = p(ember)]


Csak helyettesítsd be, hogy a v(csónak)-ot megkapd, a p-t megkapod már menet közben.

2015. febr. 10. 20:54
 2/3 Hominida ***** válasza:

A megoldás alapja a lendületmegmaradás törvénye, amely szerint egy zárt rendszeren belül a lendületek összege állandó marad. A csónak–ember rendszer, mivel minden álló helyzetben volt, összesen 0 lendületet tartalmazott. Eszerint ha az embernek lesz m·v=150 Ns lendülete, akkor a csónaknak lesz –150 Ns lendülete, egyébként az összeg nem maradhatna 0. A csónak sebességét ebből illik egy pillantással kideríteni, de 2.


Az előző válaszolónak teljesen igaza van abban, hogy ez csak egy leegyszerűsített példában igaz, ahol az ember vízszintes irányban rugaszkodik el a csónaktól, és emiatt a lendület teljes egészében a csónakot mozdítja, a vizet, Földet nem.


A példa egyébként a lendületmegmaradás akció–reakció fejezetébe tartozik. Tanuld meg jól, mert ez a fél világ működésének és a témakör szinte összes leendő feladatának az egyik oszlopa.

2015. febr. 11. 15:21
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2015. febr. 11. 20:23