A nehézségi erő egyenlő a gravitációs erővel?


#nehézségi erő #grvaitációs erő
2015. febr. 8. 16:57
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem egészen. Ha a zuhanást másik erő is segíti (például vasgolyó->mágnes), akkor a nehézségi erő=gravitációs erő+mágneses erő.
2015. febr. 8. 17:00
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. febr. 8. 17:03
 3/3 bongolo ***** válasza:

Nem igazán jó az első válasz, nincs a nehézségi erőhöz köze a mágnességnek.


Gravitációs erő: Két test között fellépő tömegvonzásból származó erő: Fg = f·m·m₂/R²

Ilyen erővel hat a Föld is minden testre, olyankor m₂ a Föld tömege, R a Föld sugara (az adott pontban). De ez még nem a nehézségi erő.


Nehézségi erő: Pongyolán fogalmazva: amilyen nehéz a test. Máshogy fogalmazva (de még mindig pongyolán) az az erő, ami egy égitesten (tipikusan a Földön) gyorsítaná a testet: Fn = m·g


Az Fg és Fn erők nem egyeznek meg pontosan, mert a Föld forog! A forgást a Föld felszínéhez rögzített koordináta-rendszerben úgy írjuk le, mintha hatna a testre egy centripetális erőnek nevezett elképzelt erő:

Fc = m·ω²·r

ahol r a forgómozgás körének a sugara (a sarkokon ez nulla, az Egyenlítőn meg a Föld sugara.)


Most már meg tudjuk pontosabban fogalmazni a nehézségi erőt: A nehézségi erő a gravitációs erőnek és a centripetális erőnek az összege (vektoriális összeg természetesen).

[link]


A centripetális erő nagyon pici (a centripetális gyorsulás értéke még az Egyenlítőn is csak 0,034 m/s²), úgyhogy a gyakorlatban a g értéke megegyezik a gravitációs gyorsulással.

2015. febr. 8. 22:45