Szögszár meghosszabbítása?


Adott ugye a két szögszár. Tegyük fel hogy az egyik tökéletesen vízszintes, a másik pedig 2 fokos szöget zár be vele.


Honnan lehetne megtudni hogy a másik szögszár a vízszinteshez képest milyen magasan lesz pl. 200 mm múlva?



2015. febr. 2. 18:09
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ilyesmivel a trigonometria foglalkozik. Ennek a feladatnak a megoldása:


sin(2°)=m/200, itt m a keresett magasság. Innen


200*sin(2°)=m, ezt számológéppel vagy függvénytáblával kiszámoljuk: ~6,98=~7=m, vagyis nagyjából 7 mm magasan lesz a szögszár azon pontja, amely a csúcstól 200 mm-re van.

2015. febr. 2. 18:21
 2/4 anonim ***** válasza:
200xsin 2°
2015. febr. 2. 18:22
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm.


Ezt a feladatot csak példának hoztam fel, magára a számítás menetére voltam kíváncsi.

2015. febr. 2. 18:26
 4/4 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben van egy másik lehetőség is.

Kis szögek esetén a szög tangense és szinusza helyettesíthető az ívmértékével.


Így az emelkedés 200 mm hosszon:

h = 200*2*(π/180) = 400*(π/180) mm.

Az eltérés a szögfüggvénnyel számolt értéktől 10^-6 nagyságrendű.


Még 5°-nál is 10^-4 nagyságrendű a különbség.

2015. febr. 3. 12:53