Fizikafeladat segítség. Két vezetőgömb egy pontban felfüggesztett, két igen hosszú szigetelőfonálon függ. A gömbök egyenlő, azonos előjelű töltéseik hatására egymástól d távolságra eltávolodnak. Egyik gömb töltését elvesszük . Mi történik ezután?

Példatár szerint a megoldás d/köbgyök4. Arra rájöttem hogy akkor újra összeérintődnek, és mindkettőben feleakkora lesz a töltés de fogalmam sincs hogy a kettő közti távolság hogyan függ ettől.

2015. jan. 29. 19:12
 1/5 bongolo ***** válasza:

Az egyik gömbre ható taszító erő kezdetben:

F = k·Q²/d²

Ha a függőlegestől α szöggel tér ki, akkor a súlyának a vízszintes komponense pont ugyanannyi lesz:

F = m·g·sin α

sin α = d/(2R)


k·Q²/d² = m·g·d/(2R)

Q²/d³ = m·g/(2R·k) = állandó


Ha a töltés a fele lesz (q = Q/2) akkor a távolság t lett. Akkor is ugyanaz a konstans kell legyen a bal oldal:


Q² / d³ = q² / t³

Q² / d³ = (Q/2)² / t³

t³ = d³ / 4

t = d / ∛4

2015. jan. 29. 22:47
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :)
2015. jan. 30. 00:45
 3/5 bongolo ***** válasza:

Valaki ezt írta magánban:

> Az F=mgsina -t ki tudnád fejteni bővebben? Akárhogy nézem csak arra jutok hogy tga=F/mg


Teljesen igazad van, tg α kell bele. Viszont mivel "igen hosszú" a fonál, ezért tg α gyakorlatilag ugyanakkora, mint sin α. Bocs, hogy ezt elfelejtettem írni az előbb. (Valójában eredetileg α-val akartam közelíteni mindezt, aztán maradtam a sin α-nál.)


Ha nem csináljuk ezt a közelítést, akkor bonyolult egyenletek jönnek ki... bizonyára azért írták a feladatba, hogy nagyon hosszú a fonál.

2015. jan. 30. 16:45
 4/5 bongolo ***** válasza:
[Újraolvasva furcsállottam a szöveget, amit írtam, de nem helyesírási hiba a "feladatba", nem hiányzik az "n" a végéről. Úgy értettem ugyanis, hogy azért került ez az "igen hosszú" jelző a feladatba.]
2015. jan. 30. 16:49
 5/5 A kérdező kommentje:
bocs én voltam magánban azt hittem hogy autómatikusan kiírja ha a kérdező ír
2015. febr. 1. 18:11