Egy áru árát felemelték, majd később -mivel nem fogyott- kétszer annyi százalékkal csökkentették, mint ahány százalékkal felemelték annak idején. Így az eredeti árnál 5,5%-kal lett olcsóbb. Hány százalékkal emelték az árát eredetileg?2015. jan. 25. 17:28
1/6 anonim válasza:
Az áru ára "a", a százalék, amennyivel emelték az árát: "x".
a*(1+x/100) drágítás után
[a*(1+x/100)]*(1-2x/100) jóárasítás után
Azt tudjuk, hogy ez utóbbi 5,5%-kal olcsóbb, azaz: a*(1-5,5/100)
Azaz:
a*(1+x/100)*(1-2x/100)=a*(1-5,5/100)
"a"-val egyszerűsíthetünk:
(1+x/100)*(1-x/50)=(1-5,5/100)
Felbontjuk a zárójelet:
(1-x/50)+x(1-x/50)/100+(1+x/100)-x(1+x/100)/100=(1-5,5/100)
Mindegy, szóval ezt kell megoldani x-re!
3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :DDD
2015. jan. 25. 20:03
4/6 A kérdező kommentje:
Egyedül azt nem értem hogy pl. az x/100 előtt az 1 mi célt szolgál,?
2015. jan. 25. 20:05
5/6 A kérdező kommentje:
Levezetnéd nekem a zárójeles résztől a végéig légyszi?
2015. jan. 25. 20:10
6/6 anonim válasza:
Ha a összeget 5%-kal növelsz, akkor 1,05-szörösére növeled az árát, az a*(1+5/100).