Egy áru árát felemelték, majd később -mivel nem fogyott- kétszer annyi százalékkal csökkentették, mint ahány százalékkal felemelték annak idején. Így az eredeti árnál 5,5%-kal lett olcsóbb. Hány százalékkal emelték az árát eredetileg?

2015. jan. 25. 17:28
 1/6 anonim ***** válasza:

Az áru ára "a", a százalék, amennyivel emelték az árát: "x".

a*(1+x/100) drágítás után

[a*(1+x/100)]*(1-2x/100) jóárasítás után

Azt tudjuk, hogy ez utóbbi 5,5%-kal olcsóbb, azaz: a*(1-5,5/100)


Azaz:

a*(1+x/100)*(1-2x/100)=a*(1-5,5/100)


"a"-val egyszerűsíthetünk:

(1+x/100)*(1-x/50)=(1-5,5/100)

Felbontjuk a zárójelet:

(1-x/50)+x(1-x/50)/100+(1+x/100)-x(1+x/100)/100=(1-5,5/100)


Mindegy, szóval ezt kell megoldani x-re!

2015. jan. 25. 18:51
 2/6 anonim ***** válasza:
5% lesz a vége
2015. jan. 25. 19:02
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :DDD
2015. jan. 25. 20:03
 4/6 A kérdező kommentje:
Egyedül azt nem értem hogy pl. az x/100 előtt az 1 mi célt szolgál,?
2015. jan. 25. 20:05
 5/6 A kérdező kommentje:
Levezetnéd nekem a zárójeles résztől a végéig légyszi?
2015. jan. 25. 20:10
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha a összeget 5%-kal növelsz, akkor 1,05-szörösére növeled az árát, az a*(1+5/100).
2015. jan. 25. 20:25