A bután 2-onnak hogy kell felírni egyenlettel az előállítását és a további oxidációját??

Valamint a metanolnál ugyanez(előállítás,további oxidáció) hogy néz ki?

Valaki leírná?


2015. jan. 25. 10:18
 1/1 anonim ***** válasza:

bután-2-on előállítása: butan-2-ol dehidrogénezéses (enyhe) oxidációja magas hőmérsékleten:

CH3-CH2OH-CH2-CH3 + CuO = CH3-CO-CH2-CH3 + Cu + H2O


A keletkező bután-2-on csak erélyes körülmények között, erős oxidálószerrel oxidálható (pl. forró, tömény salétromsavval). A ketonok lánchasadásos oxidációval karbonsavakká alakulnak, a lánchasadás a karbonilcsoport és a hozzá közvetlenül kapcsolódó szénatomok valamelyike közötti kovalens kötés felszakadásával megy végbe. Ebben az esetben három féle karbonsav keletkezhet:


CH3-CO-CH2-CH3 + ox. szer -> 2 CH3-COOH / CH3-CH2-COOH + HCOOH


A metanol ipari előállítása szintézisgázból történik katalizátor jelenlétében:


CO + 2 H2 = CH3-OH


Enyhe, dehidrogénezéses oxidációja során formaldehiddé alakul:


CH3-OH + CuO = HCHO + Cu + H2O


A keletkező formaldehid oxidációja során karbonsavvá, majd a keletkező hangyasav szén-dioxiddá alakul:


HCHO + 4 AgOH = CO2 + 4 Ag + 3 H2O

2015. jan. 26. 22:29