9. -es kémiába tudna segiteni valaki?


Valaki letudná vezetni,vagy elmagyarázni,hogy kell ezeket kiszámolni...

"Hány db neutron van 11,6 vas atomban?

Hány db elektron van 10dkg triciumba?

Mekkora tömegü hidrogénmolekula tartalmaz 2×10a 23.onon db protont?

Mekkora tömegü klórgázban van 2.4×10 23.-onon elektron?

Előre is köszönöm :)


2014. szept. 21. 16:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Hány db neutron van 11,6 vas atomban?


Vas atom tömegszáma 56

Fe rendszáma 26 (protonszám) tehát van benne 56-26=30 tehát 1 vasatomban van 30 neutron

11,6 g vas az n=m/M=11,6g/56g/mol=0,207 mol vas

n anyagmennyiség, m tömeg, M moláris tömeg,

mivel 1 mol az 6*10^23 db atom, ezért 0,207 mol atom az 0,207*6*10^23 db atom, ami 1,243*6*10^23 db atom

1,243*6*10^23 db vas atomban van 30*1,243*6*10^23 neutron

37,286*10^23 db neuron van ennyi vasatomban


Hány db elektron van 10dkg triciumba?


10 dkg trícium az 100 g (moláris tömege 3 g/mol)

tríciumban van 1 proton és 2 neutron és 1 elektron

3 g van 1 mol proton 2 mol neutron 1 mol elektron

10 g van 3,333 mol elektron (mivel tudjuk hogy 6*10^23 1 mol) ezért 10gban van 3,333*6*10^23 db elektron van


Mekkora tömegű hidrogénmolekula tartalmaz 2×10^23 db protont?


Hidrogénben van 1 db proton és 1 elektron

Hidrogénmolekulában van 2 db proton és 2 db elektron

1 mol hidrogénmolekulában van 2 mol proton és 2 mol elektron

és mint tudod 1 mol mivel egyenlő (6*10^23)

tehát 1 mol hidrogénmolekulában van van 12*10^23 proton

nekünk 2*10^23 van ez a hatoda az 1 molnak

tehát 0,167 mol hidrogénmolekula tömegét keresed (molekuláris tömeg 2 g/mol) tehát 0,333 g hidrogéngáznak



Mekkora tömegű klórgázban van 2,4×10^23 elektron?

Klóratomban van 17 proton és 17 elektron

Klórgázban van (mivel kétatomos molekula) 34 proton és 34 elektron

tehát 1 mol klórgázban van 204*10^23 proton és ennyi elektron

Nekünk van 2,4*10^23, ez 1/85, tehát ennyi mol klórgázunk van

Klórgáz molekulatömege 71g/mol, tehát 0,835 g.

2014. szept. 21. 17:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon Szépen Köszönöm!! :)
2014. szept. 21. 18:28