Egy 10 kg tömegű homokzsák 2 m hosszú fonálon függ. Egy 10 g tömegű puskagolyó behatol a homokzsákba, és ennek hatására homokzsák 10°-os szöggel kitér. Mekkora volt a golyó sebessége?

Fizika, házi feladat, házi, feladat, megoldás,

2015. jan. 18. 18:22
 1/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Azt kell kiszámolnod, hogy a 10kg tömegű homokzsák tömegközéppontja a becsapódás után mennyivel lesz magasabban. (Ezt ki tudod számolni a 2m fonálhossz és a 10 fokos kitéréssel.)


Ha ez megvan akkor a helyzeti energiájának megváltozása:


dE=10kg*9.81*h (h a fentebb kapott magasságnövekedés)


Ha ez is megvan akkor, mondhatod azt, hogy a lövedék mozgási energiája is ennyi volt, azaz:


dE=0.5*m*v^2 ahol dE a fentebb kapott helyzeti energia megváltozása, m=10g =0.01kg a lövedék tömege, v-t meg keresed.


Szerintem ennyi.

2015. jan. 19. 09:35
 2/9 Hominida ***** válasza:

Jó a #1 válasz, de a sorrend talán nehezíti a megértését. A golyó–homokzsák rendszert zártnak vehetjük, ezért a két test impulzusának összege nem változik. A zsák áll, a golyó mozog, az ő impulzusa m1·v1 =0,01·v1. A golyó és a zsák együttes sebessége v2 lesz, az impulzusuk eszerint (m1+m2)·v2, és ez egyenlő a 0,01·v1-gyel, az összimpulzus nem változott.


Tipikus hiba az, ha a golyó ütközés utáni sebességét 0-nak veszik, hiszen az is mozog tovább a zsákkal együtt. Nem lesz nagy számszerű különbség, de az elvre figyelni kell.


A zsák+golyó akkora sebességet kap, hogy kilendülnek. Amikor megállnak a holtponton, 10°-os lesz a kitérés. A [link] lapon a 150119_1 linken van egy rajz, abból láthatod, hogy a zsák+golyó megemelkedett 2m×(1-cos10°)=0,03 méterrel. Ezzel megnőtt a helyzeti energiájuk, ami a nyugalmi helyzetből felvett v2 sebességű mozgási energiából lett. Helyzeti (m1+m2)·g·Δh = 10,01·9,80665·0,03 =2,945 J. Mozgási 1/2·(m1+m2)·v2^2=2,945 =1/2·10,01·v2^2, v2=0,767 m/s, ennyivel indul a zsák+golyó.


Most lehet visszahelyettesíteni: (m1+m2)·v2 = 0,01·v1 (impulzus), 10,01·0,767=0,01·v1, ebből v1=767,8 m/s. Kétszeres hangsebesség, elég sok, de ennyi jött ki.


Egyébként a megoldás annyiban pontatlan, hogy a kilendüléskor a zsák+golyó tömegközéppontja emelkedik meg, de mivel a zsák méretét nem adták meg, én a kötél végén levő elhanyagolható méterű testtel számoltam.

2015. jan. 19. 22:04
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Utolsónak:


Biztosan jó a megoldás? Nem értem teljesen.


Ha a zsák+golyó kezdeti mozgási energiája 2,945J,(becsapódáskor) akkor ezt az energiát nem a golyó viszi a rendszerbe? Azaz a golyó kinetikus energiájának ennyinek kellene lennie a becsapódás előtt, nem?


2,945=0,5*0,01*v^2


innen a v=24,26m/s


A Te megoldásoddal, ha 767m/s -al számolok, akkor:


E=0,5*0,01*767^2


E=2941J a kinetikus energiája a golyónak. Ha mindez a helyzeti energia megnövekedésére fordítódik, akkor


2941=10,01*9,81*h


kicsit sok lesz.


Hővé disszipálódik? A feladat nem írja, hogy azzal is kellene számolni, de lehetséges.

2015. jan. 20. 18:44
 4/9 anonim ***** válasza:
Helyzeti energiát akartam írni a 2,945J-nál!
2015. jan. 20. 18:46
 5/9 Hominida ***** válasza:
Épp ezért fontosabb tétel az impulzusmegmaradás, mint az energiamegmaradás, csak nem tanítják a szerepéhez illő hangsúllyal. Az impulzus nem alakul át, teljes egészében átadódik, ezért egy ütközéses feladatnál tipikusan az impulzussal kell számolni, halálbiztosan lehet rá támaszkodni. Ha kiszámoljuk a mozgási energiával is, akkor ki fog jönni, hogy mennyi energiának KELL elnyelődnie az ütközésben ahhoz, hogy az impulzusmegmaradás teljesüljön.
2015. jan. 20. 19:46
 6/9 Hominida ***** válasza:
Huszadszor számolom át az egészet, és nem változik az eredmény. Az én legjobb meggyőződésem szerint az impulzusmegmaradás törvénye szent, és csak egyféleképpen tudom értelmezni. Az, hogy a golyó által hozott mozgási energia ezerszer nagyobb, az nekem csak úgy oldható fel, hogy az energia az ütközésben elnyelődik. Akárhonnan nézem, nekem ez jön ki. A golyó sebessége egyébként nem durva túlzás, de én negyedekkora sebességre tippelnék egy közönséges puskagolyónál. A 24 m/s, 87 km/h nyilvánvalóan téves eredmény, vagyis annyi már látszik, hogy az energiának valamekkora része el fog veszni. Nekem is furcsa, hogy 999/1000-e, de nem tehetek más, mint hiszek a számításnak. Nagyon bánnám, ha mégis kiderülne, hogy hibázok.
2015. jan. 20. 20:06
 7/9 Hominida ***** válasza:
Még valami: nem csak ütközési hő keletkezik, hanem a golyó durva alakváltozása is létrejön, és lehet, hogy az energia elnyelődése részben erre is ráfogható.
2015. jan. 20. 20:08
 8/9 anonim ***** válasza:

Neked lesz igazad, de ez egy középiskolás feladat, nem emlékszem mikre kell odafigyelni. Régen volt... :-)


Valóban, deformáció, illetve Joule hő keletkezik, szerintem is ez lesz a megoldás.

2015. jan. 20. 20:12
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. jan. 24. 18:48