Egy farmernadrág árát 20%-kal felemelték, majd amikor nem volt elég nagy a forgalom, az utóbbi árát 25%-kal csökkentették. Most 3600Ft-ért lehet megvenni. Mennyi volt az eredeti ára?

?????
2015. jan. 18. 14:30
 1/3 anonim ***** válasza:
4000 Ft
2015. jan. 18. 14:33
 2/3 A kérdező kommentje:
De hogy jön ki? Mert nekem úgy logikus, hogy először lesz 120%,, utána 95%. De így nem jön ki a 4000Ft.
2015. jan. 18. 14:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen a nadrág ára x, ezt az árat emelték meg 20%-kal: x+(x*20/100)=x+0,2x=1,2x.


Ezt az árat később 25%-kal csökkentették:


1,2x-(1,2x*25/100)=1,2x-0,3x=0,9x.


Ez az ár pontosan 3600-zal egyenlő:


0,9x=3600 /osztunk 0,9-del


x=4000


Mivel x a nadrág eredeti árát jelölte, ezért a nadrág eredetileg 4000 forintba került, és most 400 forinttal olcsóbb.

2015. jan. 18. 14:44