9. es fizika haziban segíteni? Felpontozok mindenkit!


Sima jégen jégkorongot 8 m/s sebesseggel ütünk el, és 32 méter megtétele után megáll. Mekkora a csúszási súrlódási együttható a korong és a jég között?

Nagyon szépen megkoszonnem ha levezetnétek nekem,köszönöm előre is:)



2015. jan. 15. 18:20
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

v0 = 8m/s


Megáll vagyis v1=0.


A lassulás 'a'


Ezért fel tudjuk írni, hogy

v1 = v0 - a*t

s = v0*t + a/2*t^2


Ez két egyenlet két ismeretlennel.

Helyettesítsük be, amit tudunk


0 = 8 - a*t

32 = 8*t + a/2*t^2


Az első egyenletből

a*t=8

a = 8/t beírva a másodikba:


32 = 8*t + 8/2*t


32=12t


t=32/12=8/3 s


a = 8/t = 3 m/s^2



A testre egyetlen erő hat a súrlódás.


Fs = m*a


És Fs=nű*m*g


nű*m*g = m*a


nű = a/g


nű = (3m/s^2) / (10 m/s^2) = 0,3

2015. jan. 15. 22:36
 2/3 bongolo ***** válasza:

Másik megoldás:


Kezdetben a jégkorong mozgási energiája:

E = 1/2 · m·v² = m·32 J/kg

(Benne maradt a tömeg, de nem baj.)


Ez teljesen elfogy s=32m úton, hisz megáll a korong.

Vagyis az Fs súrlódási erő munkája s úton pont annyi kell legyen:

E = Fs·s

m·32 = Fs·32

Fs = m

(A mértékegységeket nem írtam, ezért kicsit fura lett a képlet; csak azt jelenti ez a képlet, hogy az erő és a tömeg számértékei megegyeznek, ha "szokásos" mértékegységekkel számolunk.)

Fs = μ·m·g = m

μ = 1/g = 0.1


Kész.


Általában energiamegmaradással gyorsabban és egyszerűbben oldható meg sokféle feladat, most is.


---

Ifjutitannak nem ennyi jött ki. Azért, mert csinált egy hibát:

v1 = v0 - a*t

Ez a helyes:

v1 = v0 + a*t

Amiből negatív gyorsulás jön ki. Ifjutitan bizonyára azért írt kivonást, hogy ne legyen negatív az a. Akkor viszont a másik egyenletnél is úgy kellett volna eljárni:

s = v0*t + a/2*t^2

helyett

s = v0*t - a/2*t^2


Így számolva t=8 sec jön ki, 1 m/s² lassulással.

A μ (mű) értéke abból is 0.1 lesz.

2015. jan. 16. 20:47
 3/3 anonim ***** válasza:

Igazad van, így nem konzisztens.


"0 = 8 - a*t

32 = 8*t + a/2*t^2 "


Ízlés kérdése, fel lehet írni mindkét egyenletet plusszal, csak nem szabad zavarba jönni, ha a-ra negatív szám adódik.

Vagy mindkettőt mínusszal, aminek előnye, hogy nem jöhet ki negatív szám :)

2015. jan. 16. 20:58