Kis nyitott gazdaságban nő az adó, akkor nő vagy csökken a megtakarítás?


2015. jan. 14. 18:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Kétféleképpen gondolkozhatunk:


1) Fellehet írni folyótétel számlán a Háztartás és az Állam számláját. Most én csak egyenlettel írom le.

Háztartás: C+T(h)+S(h)=W+TR(h)

Állam: TR(h)+G+S(á)=T(h)

Gondolkozzunk úgy, hogy ha van egy adott munkabérünk és transzferünk ezek adják a bevételünket.

Na most ha kevesebb bevételünk van (ha több adót kell fizetni), akkor nyilván kevesebbet tudunk megtakarítani és fogyasztani.


2) Árupiaci függvények (Megtakarítás, makrojövedelem, fogyasztás)


Induljunk ki a rendelkezésre álló jövedelemből!

Ydi=Y-T+TR


Fogyasztási függvénybe ezt behelyettesítve:

C(Y)=Cnull+ĉ*(Y-T+TR) itt nő az adó, akkor kevesebb pénze lesz a háztartásnak a fogyasztásra.


Most a megtakarítás kell nekünk, feltudjuk írni ezt:

C(Y)=Cnull+ĉ*Y

S(Y)=Snull+ŝ*Y


Snull-ról tudjuk, hogy Snull=Cnull*(-1)

ŝ-ról tudjuk, hogy ŝ+ĉ=1, tehát ez ŝ=1-ĉ


Ezek alapján fellehet írni a következőt:


S(Y)= -Cnull+[1-ĉ*(Y-T+TR)


Tegyük fel, hogy

Cnull=100

ĉ=0,7

Y=630

T=60

T'=80


Ezek alapján felírható:

S(Y)= -100+0,3*(630-60+TR)=-100+171+0,3TR= 71+0,3TR

S(Y)'= -100+0,3*(630-80+TR)= -100+165+0,3TR= 65+0,3TR

Tehát csökken a megtakarításunk.



Remélem tudtam segíteni!

2015. jan. 15. 00:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2015. jan. 18. 22:03