Valaki segítene a mai leckében? Ez lenne:

Matek: hengernek a térfogatát, felszínét kell kiszámolni. alkotója a 5cm. Alapkörének sugara 5cm. Az a baj hogy hiányoztam , és egyáltalán nem értem.

2015. jan. 12. 20:27
 1/2 anonim válasza:

Szia nem olyan nehéz ez, könnyen megérte. Ezt a felületet próbáld meg magad elött elképzelni. Ekkor ha kifeszíted a Palástját aminek az egyik oldal hosszát tudod, ami az alkotója névre hallgat, akkor egy téglalapot kapsz. Ugyebár ennek a felszínét könnyű kiszámolni A*B. A henger felszínének a többi részét úgy kapod, hogy ugyebár van még 2 kör területe amit nem számoltál ki. Mivel ezek ugyan akkorák ezért semmit nem kell tenned csak behelyettesíted a képletbe a kapott számot. r*r*PI. Ez ugye 5*5*3.14, gondolom a tanár ugy kéri a számot, hogy a PI is be van helyttesítve, ekkora felszín 5*5*3.14=78.5 négyzetcentiméter.

Mivel ebből 2 van, a kétszeresét veszed ami 157. A Palást másik odlalát úgy kapod meg, hogy szintén ha kifeszíted észreveheted, hogy az az alapkörnek a kerülete. Amit a 2*r*PI-vel számolsz ki. Itt is behelyettesíted a képletbe 5-öt. Ez ugyebár 2*5*PI=31.4 cm. Mostmár mind 2 oldala megvan a palástnak már csak ki kell számolni. 5*31.4=157 négyzetcentiméter. És összeadod a 3 oldalt, ugyebár a 2 kört egybeszámoltuk. 157+157=314 négyzetcentiméter. Ezzel megvan a felszín.

A térfogata ennél sokkal könyebb. Ott csak be kell helyettesítened a számokat és meg is van. a képlet pedig r*r*m*PI. Itt az r szintén az alapkör átmérője, az m pedig a magassága. tehát 5*5*5*PI=392.5 köbceniméter ezt persze ne így írd le, hanem az igazi jelöléssel amit itt nemtudok leírni csak illusztrálni. cm^3.

Remélem tudtam segíteni, sok sikert. :D

2015. jan. 12. 20:56
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi:D sokat segitettel:))
2015. jan. 12. 21:15