A 131-es tömegszámú jódizotóp felezési ideje 8 nap, tehát az atommagok fele 8 nap alatt alakul át. Ha szeptember 30-án 4 gramm 131I-izotópunk van, hány gramm marad belőle november elsejére?2014. szept. 15. 18:05
1/2 anonim válasza:
31 nap telik el.
m = 4*2^(-31/8)
m = 0,273 gramm
2/2 anonim válasza:
Felírható ez az összefüggés:
N=N[0]*2^(-t/8)
N: keletkezett (megmaradt) anyagmennyiség (esetünkben ez gramm)
n[0]: induló anyagmennyiség
t: eltelt idő (napban mérve)
Tehát az egyenlet:
N=4*2^(-32/8)=4*2^(-4)=4/(2^4)=4/16=1/4, tehát 1/4 gramm marad a 4 gramm jódból.
Azért t=32, mert szeptember 30-tól november 1-ig 32 nap telik el.