Valaki tud segíteni a kémia leckében?

A 131-es tömegszámú jódizotóp felezési ideje 8 nap, tehát az atommagok fele 8 nap alatt alakul át. Ha szeptember 30-án 4 gramm 131I-izotópunk van, hány gramm marad belőle november elsejére?

2014. szept. 15. 18:05
 1/2 anonim ***** válasza:

31 nap telik el.


m = 4*2^(-31/8)


m = 0,273 gramm

2014. szept. 15. 18:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Felírható ez az összefüggés:


N=N[0]*2^(-t/8)


N: keletkezett (megmaradt) anyagmennyiség (esetünkben ez gramm)

n[0]: induló anyagmennyiség

t: eltelt idő (napban mérve)


Tehát az egyenlet:


N=4*2^(-32/8)=4*2^(-4)=4/(2^4)=4/16=1/4, tehát 1/4 gramm marad a 4 gramm jódból.


Azért t=32, mert szeptember 30-tól november 1-ig 32 nap telik el.

2014. szept. 15. 18:13