Üdv! Az 5mx4m alapterületű 2m mély pincében 40cm magasan áll a víz . Mennyi idő alatt lehet egy 200w-os szivattyúval kiszivattyúzni a vizet ha hatásfoka 60%-os?


2015. jan. 12. 19:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Hány m³, ill. kg a víz?

Mennyivel kell emelni a helyzeti energiáját? (Félmagas vízszinttel számolva, ΔE =mgh=? )

Mennyi idő? W = ΔE = P*t*η ; => t

2015. jan. 12. 19:52
 2/4 Hominida ***** válasza:

A feladat megoldásához egy adat bizonytalan: a vizet 2 m mélyről kell szivattyúzni, tehát 2 métert kell felemelni?


Tegyük fel, hogy igen, és tegyük fel azt is, hogy a cső a pince padlójától szívja fel az összes vizet, és nem változó magasságról. A szivattyú valós teljesítménye 200 W × 60% = 120 W. (A mértékegységet mindig írd pontosan, a kisbetű–nagybetű eltérés is számít.) A teljesítmény másodpercenként 120 joule.


A víz súlyát kell a szivattyú munkájának legyőznie. A víz térfogata 5×4×0,4=8 m³, ennek a tömege 8 tonna, annak a súlya 80 kN. Ennyi erővel kell 2 m úton felemelni a vizet, a munka összesen 160 kJ. (Elvben nincs jelentősége, hogy egyetlen tömbként vagy molekulánként emeljük-e ki a vizet, a munka ugyanannyi.) 160000/120=1333,3 másodperc, ennyi idő alatt végez a szivattyú.

2015. jan. 13. 23:54
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Az elsőnek van igaza! A második válaszoló nem veszi figyelembe, hogy a kezdeti vízszint csökken, azaz mindig magasabbra kell emelni a vizet. Az első válasz az ok!


m=8 tonna

h=2m-(0.4m/2) mert kezdetben a vízszint tömegközéppontja olyan magasan van.


Ebből a helyzeti energia:


E=8000*g*1.8m azaz 141264J


Hasznos teljesítmény: 120W


Innen az idő:

t=E/120 azaz 1177,2sec


Azaz a szivattyú a kezdeti időben több vizet pumpál ki másodpercenként mint a végén, de az össz idő ennyi lesz, mire végez!

2015. jan. 16. 12:55
 4/4 anonim ***** válasza:

A második válaszoló megoldása is ok, azzal a kiegészítéssel, hogy nem 2m el kell számolni, hanem 1.8 al, valamint a súlya nem 8000*10 hanem 8000*9.81, ha ezekkel számolunk akkor ugyan az az eredmény mint az enyém. Valójában mindkét megoldás a helyzeti energián alapul!


Elnéztem kicsit, bocsánat!

2015. jan. 16. 13:19